Czy technologia może ocalić świat? W poniedziałek 14 listopada 2022 r. w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej Ambasador Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, otworzą wystawę pt. „CLEANTECH – technologia dla zielonej przyszłości”. Wystawa prezentuje technologiczne rozwiązania w obszarach gospodarki wodnej, rolnictwa, elektromobilności, recyklingu i energetyki.
Zdaniem naukowców badających zjawiska związane ze zmianami klimatycznymi, aby ograniczyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, konieczne jest wdrażanie nie tylko ekologicznych nawyków, ale również korzystanie z nowych technologii. Proponowane rozwiązania w tym obszarze i wdrożone dobre praktyki pokaże wystawa „CLEANTECH – technologia dla zielonej przyszłości”.
Aby zainspirować innych do współpracy nad zrównoważoną przyszłością, w okresie od 29 października 2021 roku do grudnia 2022 roku Ambasada Szwajcarii prezentuje w największych miastach Polski wystawę mobilną. Tym razem wystawa odwiedzi Gdańsk, a konkretnie Politechnikę Gdańską.
– Jako światowy lider w zakresie innowacyjności, Szwajcaria nieustannie dąży do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju przyjętych w Agendzie 2030. Na wystawie przedstawione zostaną innowacyjne, opracowane przez szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców rozwiązania technologiczne w takich obszarach, jak gospodarka wodna, rolnictwo, elektromobilność, recycling i energetyka – opisuje wystawę jej organizator.
Wystawa i debata ekspercka na PG
Inauguracja wystawy, zorganizowanej pod auspicjami Związku Uczelni Fahrenheita (który współtworzą: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański), . odbędzie się:
- w poniedziałek, 14 listopada, o godz. 11:00 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej (przed Biblioteką).
Z kolei o godz. 12:30 na Dziedzińcu Heweliusza – również w Gmachu Głównym PG – będzie można uczestniczyć w debacie dotyczącej technologii energetycznych pt. „ENERGIA, ale jaka?”.
W dyskusji wezmą udział:
- JE Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce;
- Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki Urzędu Miasta w Gdańsku;
- Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni Fahrenheita (FarU);
- dr Aleksandra Rutkowska, p.o. kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Promocji Zdrowia GUMed;
- dr Krzysztof Szczepaniak, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG;
- Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG.
- Debatę poprowadzi prof. Jarosław Guziński z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.
Wystawa będzie dostępna do 30 listopada dla wszystkich chętnych.