piątek, 15 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Szybki, mobilny internet dla każdego – jest decyzja Prezesa UKE

    Zobacz również

    W dniu 23 czerwca 2016 r. Prezes UKE zakończył postępowania z wniosków o ponowne rozpatrzenie rezerwacji wydanych 25 stycznia 2016 r., w wyniku zakończonej w październiku 2015 r. Aukcji. Jeszcze kilka lat temu, gdy ktoś budował dom, jednym z podstawowych kryteriów doboru miejsca była kwestia dostępności do mediów typu prąd, woda i drogi dojazdowe. Dziś swoje poszukiwania rozpoczynamy od pytań o dostęp do szybkiego internetu.

    - Reklama -

    Wcale nie tak dawno bo 24 lata temu, w czerwcu 1992 r., w Polsce wystartowała telefonia komórkowa. I nikt nie myślał nawet o wykorzystaniu jej do szybkich transmisji mobilnego Internetu.

    Dziś zakończyliśmy jeden z ważniejszych procesów na rynku mobilnym ostatnich lat. Porównując bardziej komunikacyjnie, do tej pory jeździliśmy po wyboistych drogach lokalnych, a od teraz możemy mknąć szybkimi cyfrowymi autostradami. Już niedługo, niezależnie od tego gdzie będziemy, dzięki tym częstotliwościom będziemy mogli  pobrać z sieci film w 10 minut gdy jeszcze kilka lat temu mogło to trwać nawet 150 godzin.

    Kilka lat temu nikt nie oferował nam transmisji HD meczów reprezentacji Polski w czasie rzeczywistym. Dziś to powszechny standard dla wielu tysięcy kibiców, którzy korzystają z częstotliwości opartych o LTE.

    Wszystkie nasze działania służą temu aby obywatele otrzymali najlepszy, mobilny dostęp do sieci. Dzięki nałożonym na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązkom inwestycyjnym, każdy w Polsce będzie mógł cieszyć się z dostępu do szybkiego mobilnego Internetu. Tylko od lutego na bazie tych częstotliwości powstało lub zostało zmodernizowanych blisko 4 tys. stacji nadawczych telefonii komórkowej.

    Dziś zakończyłam najważniejszy – w ostatnich latach – proces, otwierający nowy etap rozwoju mobilnego internetu w Polsce – powiedziała Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

    Po ponownym rozpatrzeniu spraw i ocenie całego materiału dowodowego, mając na względzie, że:

    • pismem z dnia 25 stycznia 2016 r. (data wpływu do UKE dnia 28 stycznia 2016 r.) Netnet sp. z o.o. cofnęła swój wniosek z dnia 26 października 2015 r. o dokonanie Rezerwacji częstotliwości E,
    • w wyniku rezygnacji Netnet sp. z o.o., w świetle przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne, z mocy prawa podmiotem wyłonionym dla bloku A1 powiązanego z Rezerwacją częstotliwości E, została T-Mobile Polska S.A.,

    Prezes UKE ustalił, iż najbardziej efektywnym sposobem rozdysponowania częstotliwości będzie przydzielenie ich w taki sposób, aby podmiot, który w wyniku Aukcji został podmiotem wyłonionym dla dwóch rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz otrzymał dwie sąsiadujące ze sobą rezerwacje pozwalające na wykorzystywanie częstotliwości w ciągłym bloku częstotliwości o łącznej szerokości 10 MHz (dupleks).

    W ocenie Prezesa UKE taki przydział częstotliwości pozwoli na efektywne wykorzystanie przydzielonych częstotliwości, gdyż ze względów technicznych agregacja częstotliwości pozwala na świadczenie usług telekomunikacyjnych o lepszych parametrach jakościowych.

    Warto dodać, że taki przydział pasma jest zgodny z praktyką stosowaną w państwach europejskich, w których rozdysponowano częstotliwości z pasma 800 MHz. W każdym z państw europejskich regulator dążył do rozdysponowania pasma dla jednego podmiotu w ciągłych blokach częstotliwości.

    W odniesieniu do rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz Prezes UKE nie dokonał zmian w zakresie pierwotnie wydanych decyzji rezerwacyjnych. Decyzje te zostały utrzymane w mocy, tym samym przydział rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz .

    Podmioty, na rzecz których dokonano rezerwacji dotychczas uiściły na rzecz Skarbu Państwa
    w sumie 7 180 270 000 PLN, tj. opłaty:

    •     z tytułu dokonania rezerwacji z pasma 800 MHz – w sumie: 6 569 350 000 PLN,
    •     z tytułu dokonania rezerwacji z pasma 2,6 GHz – w sumie: 610 920 000 PLN.

    W związku z dokonaniem, w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, Rezerwacji częstotliwości E na rzecz T-Mobile Polska S.A. spółka ta zobowiązana jest do uiszczenia w terminie 14 dni, od dnia doręczenia decyzji, na rzecz Skarbu Państwa kwoty w wysokości 2 022 000 000 PLN.

    Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w Aukcji podmioty na rzecz, których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług nie później niż w terminie:

    •     12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz,
    •     36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz.

    Ponadto podmioty na rzecz, których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do realizacji zobowiązań inwestycyjnych w paśmie 800 MHz, polegających na dokonaniu inwestycji w sieć telekomunikacyjną obejmującą zasięgiem sieci ok. 80 proc. powierzchni Polski.

    Warto zauważyć, że do dnia dzisiejszego przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadają uprawnienia do używania blisko 3800 urządzeń wykorzystujących częstotliwości z pasma 800 MHz.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Samsung świętuje europejską premierę Bespoke AI Laundry Combo podczas immersyjnej wystawy w Berlinie

    Samsung zaprezentował nową pralko-suszarkę Bespoke AI Laundry Combo podczas wyjątkowego wydarzenia w Berlinie, pełnego immersyjnych doświadczeń, które pozwoliły uczestnikom...