czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    T-Mobile : dotrzemy wszędzie!

    Zobacz również

    Modernizacja sieci, budowa sieci współdzielonych, konsolidacja sieci – o co chodzi i jak to się dzieje, że się dzieje? Na te i inne pytania odpowiada Robert Cieloch, Ekspert w Dziale Zarządzania Kontraktem. Po zakończeniu prac, które trwają już od roku, powstanie największa sieć w Polsce. Klienci T-Mobile będą mogli korzystać z 10 tysięcy stacji, czyli z ok 40 proc. więcej niż dotychczas. Operator będzie właścicielem 5 tysięcy stacji, podobnie jak PTK Centertel.

    - Reklama -

    Dotychczasowy sprzęt zostanie wymieniony na urządzenia najnowszej generacji.

    Dzięki zwiększeniu liczby nadajników nastąpi poprawa zasięgu sieci 2G oraz sieci 3G, szczególnie wewnątrz budynków, oraz wzrośnie prędkość Internetu mobilnego.

    Obecnie liczba stacji, które przeszły już swój lifting, przekroczyła 4 tysiące. 

    Na czym polega ta modernizacja, co wymieniamy i ile osób jest w tę wymianę bezpośrednio zaangażowanych?
    W przeszłości w naszej sieci realizowane były projekty modernizacji sieci RAN, ale nigdy na taką skalę i w tak krótkim czasie. Zazwyczaj odnawianie sieci sprowadzało się do wymiany wybranych urządzeń w ograniczonym obszarze lub mieście. Tym razem praktycznie budujemy nowe sieci współdzielone, wykorzystując wybrane elementy infrastruktury T-Mobile Polska S.A. i PTK Centertel. Modernizacja obejmuje obszar całej Polski. Wymianie podlegają wszystkie urządzenia GSM i UMTS na stacjach bazowych, wszystkie kontrolery stacji bazowych, oraz duża część dostępowej sieci transmisyjnej. W wielu przypadkach dostosowania wymagają infrastruktura budowlana stacji bazowych, systemy antenowe oraz zasilanie. W realizację projektu zaangażowanych jest kilkaset osób m.in.: pracownicy NetWorkS!, T-Mobile Polska, PTK oraz TP, pracownicy głównych dostawców: HUAWEI i NSN, oraz ich podwykonawcy, pracownicy i podwykonawcy dostawców urządzeń transmisyjnych, anten i zasilania, pracownicy firm budowlanych, pracownicy firm negocjujących czynsze z właścicielami.

    Jak to się fizycznie odbywa? Przyjeżdża ekipa i co się dzieje dalej?
    Moment wymiany sprzętu na stacji bazowej poprzedzony jest wielomiesięcznymi przygotowaniami. Najpóźniej na pół roku przez planowanym terminem wymiany sprzętu w klastrze wykonywane są wizje lokalne stacji, podczas których określany jest zakres koniecznych prac. Następnie przygotowywany jest PTN (Projekt Techniczny NetWorkS!). Na podstawie przygotowanych dokumentów wykonywane są dalsze czynności: zlecana i wykonywana adaptacja infrastruktury, zamawiany i instalowany sprzęt transmisyjny, zamawiane i implementowane elementy systemu antenowego, zamawiane i modernizowane zasilanie oraz zamawiany sprzęt radiowy. W tym czasie przygotowywane są również wnioski na pozwolenia radiowe, które składane są do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zarówno na potrzeby technologii GSM/UMTS, jak i transmisji mikrofalowej. Zmodernizowane urządzenia są podłączane do punktów agregacyjnych, które również muszą być przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, podobnie kontrolery stacji bazowych. Jeżeli wszystko jest gotowe do wymiany urządzeń w stacji, lokalizacja otrzymuje status RFS (Ready For SWAP). Po uzyskaniu gotowości stacji w klastrze można przystąpić do wymiany urządzeń. W pierwszej kolejności stary sprzęt jest wyłączany i demontowany, a następnie w jego miejsce instalowane są nowe urządzenia. Ponieważ moduły nadawczo-odbiorcze są instalowane tuż przy antenach (prace na wysokościach), większość czynności musi być wykonywana w ciągu dnia (wymagają tego przepisy). Sama operacja wymiany sprzętu trwa do kilku godzin.

    Pierwszym dużym miastem, które ma najnowocześniejszą sieć w Europie, jest Szczecin. Miasto zostało odznaczone Certyfikatem Jakości Sieci, poświadczającym zakończenie prac. Po nim były Nowy Sącz, Zakopane, Rzeszów, Kielce, Świnoujście, Chełm, Białystok czy Zielona Góra. Mieszkańcy tych miast już wiedzą, co to oznacza przejść przez taką modernizację. Ja jako mieszkanka Warszawy chciałabym się dowiedzieć, co mnie czeka i kiedy.

    Modernizacja sieci w Warszawie rozpoczęła się pod koniec maja i będzie trwała do października. Harmonogram został tak przygotowany, aby ścisłe centrum stolicy było modernizowane w miesiącach wakacyjnych, kiedy duża część mieszkańców i pracowników firm jest na urlopach. Kiedy jedni będą odpoczywać, prace nad modernizacją będą prowadzone pełną parą. Jak już wspomniałem, wymiana urządzeń wiąże się z koniecznością wyłączenia na kilka godzin nadajnika na stacji bazowej. W tym czasie mogą wystąpić lokalne problemy z dostępnością sieci. Spółka NetWorkS!, dostawcy, podwykonawcy dokładają wszwelkich starań, aby prace były wykonywane szybko i sprawnie, tak aby niedogodności odczuwane przez klientów były jak najmniejsze. Do zaplanowania sieci w Warszawie zostały wykorzystane przez NetWorkS! profesjonalne narzędzia planistyczne, które wykorzystują modele 3D budynków, aby sieci współdzielone były optymalne.

    W planie jest też modernizacja innych dużych miast i to w tym roku. Jak długo będą trwały prace np. w Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie?
    Zgadza się. W tym roku oprócz Warszawy modernizacja powinna zostać przeprowadzona również w kilku innych dużych miastach. Są to:

    • Radom (maj – czerwiec),
    • Wrocław (czerwiec – lipiec),
    • Poznań (lipiec – wrzesień),
    • Kraków (czerwiec – lipiec),
    • Katowice i cały GOP (lipiec – październik),
    • Bydgoszcz (sierpień – wrzesień),
    • Trójmiasto (wrzesień – listopad).

    Zakończenie prac związanych z wymianą urządzeń na nowsze nie zamyka rozdziału, bo zaczyna się optymalizacja. Co to jest?
    Po wymianie urządzeń w klastrze lub grupie klastrów wykonywana jest konsolidacja sieci. Podczas tego etapu na zmodernizowanych stacjach T-Mobile Polska uruchamiane są komórki sieci Orange i odwrotnie: na stacjach PTK Centertel uruchamiane są komórki sieci T-Mobile. W trakcie konsolidacji wyłączane są urządzenia na stacjach nieprzewidzianych do pracy w sieciach współdzielonych. Od tego momentu rozpoczyna się optymalizacja, która polega m.in. na wgraniu do sieci nowego planu częstotliwości, zdefiniowaniu relacji sąsiedzkich, obserwacji statystyk jakościowych i korygowaniu parametrów sieci, aby jakość była na poziomie co najmniej takim jak przed wymianą urządzeń. Jeżeli jakość jest na odpowiednim poziomie w klastrze, NetWorkS! zgłasza do operatorów obszar do akceptacji. W tym momencie rozpoczyna się faza weryfikacji. W przypadku PTC koledzy z CESM sprawdzają głównie wskaźniki jakościowe i jeżeli w statystykach wszystko gra, zlecają pomiary mobilne (Drive Tests). Jeżeli jakość jest potwierdzona pomiarami, klaster jest akceptowany.

    Koniec projektu zaplanowano na 2014 rok. Skończymy na czas?
    Na pewno zdążymy w terminie. Do tej pory zmodernizowanych zostało 40 proc. stacji, a do końca roku 2013 powinno to już być 80 proc. Na rok 2014 zostanie już niewiele 🙂

    ŹródłoT-Mobile
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...