Razem z firmą Nokia prezentują LTE-Advanecd Pro – krok w kierunku sieci 5G. Najlepsza Sieć, to motyw przewodni wielu działań podejmowanych przez T-Mobile. Aby móc oferować klientom to co najlepsze niezbędne są inwestycje w rozwój infrastruktury, a także wdrażanie najnowszych technologii. Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu prasowym Thomas Lips, Członek Zarządu T-Mobile Polska podsumował działania firmy w zakresie rozwoju sieci w ostatnich kilku miesiącach,
jak również zaprezentował plany T-Mobile na drugą połowę roku. Spotkanie było również znakomita okazją do przeprowadzenia pierwszego w Polsce demo, łączenia aż 80 MHz pasma częstotliwości, co pozwoliło na osiągniecie rekordowej prędkości transmisji danych 1,2 Gbps.
Sieć LTE rośnie i rozpędza się coraz bardziej
Pierwsze półrocze upłynęło pod znakiem rozbudowy sieci LTE. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku zasięg LTE wzrósł z 83% do 95% populacji, co w dużej mierze jest zasługą budowy sieci LTE w oparciu o częstotliwości 800MHz wygrane w aukcji. Na koniec czerwca br. ilość danych przesłanych w sieci LTE stanowił już ponad 62% wszystkich danych w sieci T-Mobile, co oznacza wzrost o 30% od początku roku.
– Zakończenie aukcji i przydzielenie częstotliwości z zakresu 800MHz otworzyło przed nami nowe możliwości. Częstotliwości te pozwalają na zapewnienie znacznie lepszego zasięgu wewnątrz budynków i na dużych obszarach. – powiedział Thomas Lips, Członek Zarządu T-Mobile Polska.
Tylko w pierwszym półroczu T-Mobile uruchomił 500 stacji z LTE na tych częstotliwościach.
– Od ponad tygodnia, gdy zamieniliśmy się blokami z P4, klienci T-Mobile mogą korzystać z możliwości jakie daje całe pasmo 10 MHz na częstotliwościach 800MHz. – dodał Thomas Lips.
Druga połowa 2016 roku będzie stała pod znakiem dalszej rozbudowy sieci LTE, która będzie uruchomiona na do końca roku na 99% stacji bazowych oraz dalszego wdrażania technologii Carrier Aggregation pozwalającej na oferowanie Internetu z prędkościami od 200 Mbps do 300 Mbps. Do końca roku powstanie aż 500 takich stacji.
Zero Drop Network – stawiamy na jakość
Jednym z najważniejszych elementów budowania jakości sieci jest projekt optymalizacji połączeń głosowych – Zero Drop Network. Projekt skupia się na najtrudniejszych do realizowania i najczęściej zrywanych połączeniach, czyli realizowanych w ruchu, np. samochodowym. W tym celu już od wiosny 2014 roku prowadzony jest ciągły monitoring i rozbudowa sieci T-Mobile wokół obecnej i tworzonej infrastruktury drogowej w kraju. Szczególna uwaga poświęcana jest najpopularniejszym szlakom drogowym, czyli autostradom, drogom ekspresowym i krajowym.
– Chyba nic tak nie denerwuje w korzystaniu z telefonu komórkowego jak zerwane połączenie. Dlatego tak dużo uwagi poświęcamy projektom optymalizacyjnym w tym zakresie. Celem jaki sobie stawiamy to zaoferowanie klientom sieci działającej perfekcyjnie. Dzięki projektowi Zero Drop Network, w zakresie połączeń telefonicznych w ruchu jesteśmy już blisko celu. – skomentował Thomas Lips.
W efekcie optymalizacji ilość zerwanych połączeń spadła ponad dwukrotnie. Wg badania, średnio, bez zerwania połączenia samochody pomiarowe pokonują już ponad 550 kilometrów. Badaniem objętych jest blisko 16 000 kilometrów dróg w całej Polsce. Wyniki naszych prac nad jakością sieci weryfikowane są najnowocześniejszym sprzętem pomiarowym.
– Dysponujemy zarówno samochodami, które analizują jakość usług czterech operatorów infrastrukturalnych w Polsce, jak również specjalnymi plecakami, które pozwalają na badanie jakości sieci w miejscach dla samochodów niedostępnych takich jak szlaki turystyczne czy obszary chronione.– podsumował Thomas Lips.
Mobilny Internet prędkością do 1.2 Gbps
Podczas spotkania, dzięki firmie Nokia, jednemu z głównych dostawców technologii LTE do T-Mobile Polska, po raz pierwszy w Polsce zrealizowana została prezentacja technologii agregacji 4 pasm 20MHz każdy.
– Dzisiejszy pokaz LTE-Advanced Pro to milowy krok w stronę 5G i dużo większych możliwości sieci, tak aby mogły spełnić szybko rosnące wymagania użytkowników oraz nowych usług mobilnych, jak wysokiej jakości wideo (4K), wirtualnej rzeczywistości, czy też gier nowej generacji – mówi Michał Rabiega, Radio Solution Manager w Nokii.
– Ten rekordowy wynik 1.2 Gbps w LTE Advanced Pro osiągnęliśmy wykorzystując najnowszej generacji stację bazową Nokia AirScale oraz agregując cztery nośne z częstotliwości powszechnie wykorzystywanych w Europie do zapewnienia pojemności – 1800MHz, 2100MHz i 2.6GHz – oraz stosując technologię 4×4 MIMO. Całość rozwiązania została opracowane przez inżynierów z zespołu LTE w Centrum R&D Nokii we Wrocławiu – mówi Michał Rabiega.
– Zespół zajmujący się rozwojem technologii LTE w centrum R&D Nokia we Wrocławiu opracował demonstrację rozwiązania LTE-A Pro dzięki, której operator jest w stanie osiągnąć przepustowość sieci do 1.2Gbps. Jest to kontynuacja projektów innowacyjnych realizowanych przez wrocławskich inżynierów w ramach globalnej organizacji R&D Nokii, tworzących nowe możliwości technologiczne demonstrowane operatorom na całym świecie. Osiągnięta przepustowość do 1,2 Gbps to znaczący krok w kierunku technologii radiowych następnej generacji. Wrocławski oddział Nokii, gdzie ponad 2700 specjalistów pracuje nad najnowszymi technologiami, jest jednym z kluczowych ośrodków badawczo–rozwojowych firmy na świecie. Skupiamy się głownie na rozwoju oprogramowanie i aplikacji dla sieci mobilnych w technologiach 3G, LTE i LTE-A wspierając operatorów z całego świata. Wytyczamy też drogę do 5G – mówi Bartosz Ciepluch, szef Centrum R&D Nokii we Wrocławiu.