Tegoroczny, 20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena będzie mieć wyjątkowy charakter – miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć prace jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów. Jak to możliwe? Jubileuszowa edycja Festiwalu rozpocznie się w Krakowie, 7 marca od inauguracji Wystawy Manuskryptów Ludwiga van Beethovena w Bibliotece Jagiellońskiej, a dalej od 12 do 25 marca rozbrzmi w całej Warszawie.
Do udziału w wydarzeniu zaprasza firma T-Mobile Polska, Mecenas Główny Festiwalu oraz Wystawy.
20. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena połączy Kraków i Warszawę pod wspólnym hasłem: Beethoven i nowe drogi. Podczas festiwalu obok arcydzieł głównego bohatera wydarzenia, Ludwiga van Beethovena, zabrzmią także dzieła innych wielkich mistrzów. W programie znalazły się koncerty z muzyką Beli Bartoka, Johannesa Brahmsa, Ferenca Liszta, Felixa Mendelssohna, Gioachino Rossiego, wielkie dzieła Ryszarda Wagnera, Krzysztofa Pendereckiego, Aleksandra Skriabina, Igora Strawińskiego i Dymitra Szostakowicza.
7 marca w Krakowie odbędzie się pierwsza część festiwalu – otwarta zostanie Wystawa Manuskryptów Ludwiga van Beethovena w Bibliotece Jagiellońskiej. To właśnie manuskrypty Beethovena oraz innych wielkich kompozytorów, w tym Bacha, Chopina, Mozarta czy Szymanowskiego stały się inspiracją do powstania Festiwalu, jak komentuje to Elżbieta Pendercka, dyrektor generalna Festiwalu: – Myślę, że te rękopisy były cudownym impulsem. Bez tego nie powstałaby idea jedynego festiwalu na świecie, dzięki któremu możemy nie tylko oglądać autografy, ale też słuchać tej muzyki, którą widzimy w rękopisach. Jest to coś niezwykłego, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy coraz mniej kompozytorów pisze, a coraz więcej używa komputerów.
Następnie festiwal „powędruje” do Warszawy gdzie między 12 a 25 marca odbywać się będą różne koncerty, wśród których szczególną uwagę należy zwrócić na występ NDR Sinfonieorchester Hamburg pod batutą Krzysztofa Urbańskiego i z solową partią Thomasa Hampsona, amerykańskiego śpiewaka operowego. Ten wieczór szczególnie polecają pani Elżbieta Penderecka oraz Adam Sawicki, Prezes T-Mobile Polska S.A.
Objęcie mecenatem 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena przez T-Mobile jest kolejnym działaniem mającym na celu wspieranie ważnych wydarzeń muzycznych i kulturalnych. Od kilku lat T-Mobile jest także sponsorem głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Myśl przewodnia festiwalu „Beethoven i nowe drogi” wskazuje na różnorodność estetycznych doznań jakie zapewni bogaty program tego wydarzenia. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników muzyki Beethovena.
Super że T-mobile angażuje się w takie projekty. W moich oczach dużo zyskali 🙂