Tablety stały się na tyle popularne, że producenci pracują nad ich specjalnymi wersjami. Przykładem takiego rozwiązania jest tablet MioCARE firmy Mio Technology, znanej dotychczas z produkcji samochodowych nawigacji GPS. Inżynierowie Mio opracowali urządzenie z myślą o lekarzach i personelu medycznym. Urządzenie jest już w sprzedaży – na razie w krajach Azji. Łatwość obsługi w szpitalnych warunkach pracy ma być głównym atutem urządzenia.
MioCARE to owoc połączenia trzech elementów: technologii biomedycznej, wyspecjalizowanego oprogramowania dla urządzeń przenośnych oraz rozwiązań mobilnych.
Na przykład jego wielkość (przekątna ekranu 6”) została dobrana tak, by łatwo mieścić się w kieszeni lekarskiego płaszcza i aby można było chwycić je w całości jedną ręką. Jednak to nie wszystkie nowatorskie rozwiązania, które w nim zastosowano.
Aby urządzenie mogło funkcjonować w takim środowisku może być poddawane dezynfekcji oraz być odkażane 75% roztworem alkoholu. Wyposażono je w kamerę potrafiącą odczytywać kody kreskowe umieszczane na kartach pacjentów. Jak ta tablet przystało, urządzenie ma wbudowany także Bluetooth i bezprzewodową sieć WiFi oraz dostęp do dedykowanej usługi Chmury.
Na potrzeby produktu stworzono MiAppStore, miejsce, z którego można pobrać wszelkie aplikacje dedykowane dla MioCARE. Można znaleźć tam programy, które służą do monitorowania zmian podczas długoterminowego leczenia pacjenta czy monitorowania przebiegu chemioterapii. A to jedynie przykłady dostępnych aplikacji.
Urządzenie powstało dzięki współpracy Mio z Narodowym Uniwersytetem Yang-Ming, co wiąże się również z pomysłm włączenia mobilnych rozwiązań do programu nauki nowego personelu medycznego. Już podczas studiów będą prezentowane korzyści z wykorzystania z rozwiązań mobilnych.