piątek, 8 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Także od ciebie zależy, jak bezpieczny jest internet

    Zobacz również

    Podniesienie bezpieczeństwa internautów to główny cel obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Wczoraj (9 lutego) po raz kolejny odbyły się one w ponad stu krajach. Tym w Polsce przyświecało hasło „Lepszy internet zależy od Ciebie!”. Głównym punktem obchodów DBI w Polsce, zorganizowanych przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), była konferencja, podczas której rozmawiano na temat poprawy bezpieczeństwa w internecie i

    - Reklama -

    prezentowano przedsięwzięcia mogące się do niej przyczynić.

    W tym roku zaprosiliśmy do dyskusji też młodych ludzi, którzy coś osiągnęli w sieci, żeby podzielili się swoim doświadczeniem i przedstawili, że internet może być lepszy, że to zależy tylko od nas – mówi serwisowi infoWire.pl Szymon Wójcik, koordynator projektu Safer Internet w FDN.

    Ważnym elementem obchodów są również działania lokalne mające na celu podniesienie bezpieczeństwa w sieci, wspierane przez organizatorów. Szkoły, biblioteki i inne placówki w całym kraju zgłosiły ponad 1 400 inicjatyw. – Chodzi o to, żeby w tych małych, lokalnych społecznościach mówiono, dlaczego internet powinien być bezpieczny i co zrobić, aby był przyjazny dla najmłodszych użytkowników – podkreśla Marcin Bochenek, dyrektor programów strategicznych w NASK. Wszystkie zgłoszone instytucje otrzymały od organizatorów materiały do wykorzystania podczas własnych obchodów.

    Tego typu działania edukacyjne są potrzebne. – Nasza świadomość na pewno rośnie. Większość z nas to aktywni internauci –  sami, na własną rękę, zdobywamy wiedzę o internecie. Ale zwiększa się też ona właśnie dzięki inicjatywom i kampaniom społecznym – uważa Daria Drabik, koordynator ds. komunikacji i wydarzeń specjalnych z Fundacji Orange, głównego partnera obchodów DBI w Polsce.

    Najwięcej uwagi należy poświęcić na edukowanie dzieci, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw czyhających w sieci, między innymi na portalach społecznościowych. – Na naszej platformie mamy szereg narzędzi, które zapewniają bezpieczeństwo, ale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to wystarczające, że trzeba w sposób aktywny wychodzić do dzieci i nastolatków w Polsce i edukować – stwierdza Jakub Turowski z Facebooka, partnera obchodów DBI w Polsce.

    Zagrożenia związane z korzystaniem z internetu przez dzieci i młodzież są czymś powszechnym. Jak zauważa Kacper Petrus, uczestnik dyskusji zorganizowanej w ramach obchodów DBI w Polsce: – Najczęstsze problemy to hejtowanie, seksting – dotyczący zwłaszcza dziewczyn – o którym mówi się trochę mniej, bo jest trudniejszy, oraz trollowanie”. „Przy okazji takich dni jak DBI nie zapominajmy jednak, że sieć niesie dużo więcej korzyści i pozytywów niż zagrożeń. Internet to dobro cywilizacyjne, z którego powinniśmy korzystać przy zachowaniu odpowiednich zasad – przypomina Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

    ŹródłoInfoWire
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Funkcja Circle to Search już dostępna na wybranych smartfonach Motorola

    Wyobraź sobie, że możesz wyszukiwać dowolne informacje bez konieczności przełączania aplikacji i wystarczy do tego prosty gest na ekranie....