Praca w branży cyberbezpieczeństwa jest dochodowa, jednak początkującym bardzo trudno rozpocząć karierę w tej złożonej dziedzinie. To, niestety, powoduje niedobór ekspertów na całym świecie, narażając wiele firm na ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępców lub cyberszpiegostwa. Z tego powodu Kaspersky Lab uruchomił Talent Lab, międzynarodowy konkurs dla studentów oraz młodych ekspertów w wieku 18-30 lat.
Celem programu jest sprostanie aktualnym wyzwaniom w zakresie cyberbezpieczeństwa dzięki technicznym i twórczym talentom uczestników. Ponadto organizator programu ufunduje zwycięzcy edukację lub wyśle na najbardziej prestiżowe globalne wydarzenia w branży bezpieczeństwa, takie jak Cannes Lions oraz Security Analyst Summint (SAS).
W konkursie zostanie wyłonionych trzech zwycięzców: zwycięzca nagrody „największy talent” otrzyma dotację w wysokości 10 000 dolarów na dalszą edukację. Zwycięzca nagrody „talent w zakresie bezpieczeństwa IT” zostanie zaproszony na globalną konferencję Security Analyst Summit (SAS 2017), a wszystkie koszty zostaną pokryte przez Kaspersky Lab. Zwycięzca nagrody „talent twórczy” otrzyma możliwość udziału w międzynarodowym festiwalu kreatywności Cannes Lions 2017. Wszyscy spośród 50 finalistów otrzymają dodatkowe nagrody oraz upominki od Kaspersky Lab oraz partnerów Talent Lab, profesjonalne szkolenie od ekspertów oraz możliwość rozpoczęcia kariery.
– Bezpieczeństwo zawsze było dla mnie najbardziej interesującym aspektem informatyki. Niezależnie od tego, czym się zajmowałem, bezpieczeństwo stale wysuwało się na pierwszy plan jako jedna z głównych kwestii, o które należy zadbać – mówi Ryan Naraine, szef Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) na obszar Ameryki Północnej, Kaspersky Lab. – Jednak ścieżki prowadzące do tej profesji są często bardzo trudne i wielu z naszych czołowych badaczy nie posiada formalnej edukacji w zakresie bezpieczeństwa, a dostali się tutaj w głównej mierze kierowani ciekawością i kreatywnością. Poprzez ten konkurs chcemy rozbudzić ciekawość w możliwie jak największej liczbie osób i pokazać, jak wiele istnieje różnych dróg do branży cyberbezpieczeństwa. Chcemy udowodnić, że bezpieczeństwo jest fascynujące – ponieważ świat potrzebuje więcej ludzi posiadających wysokie umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa IT.
Kandydaci ze wszystkich państw mogą zgłaszać się online do 15 listopada 2016 r. Program przewiduje okres oceny online, od 15 do 30 listopada, a finaliści zostaną ogłoszeni 1 grudnia. 50 najlepszych uczestników wejdzie do finału, zorganizowanego w Pradze w lutym 2017 r., podczas którego zaprezentują swoje projekty i będą walczyli o główne nagrody.
Techniczne kryteria oceny Talent Lab obejmują praktyczne zadania w takich dziedzinach jak badania nad zwalczaniem szkodliwego oprogramowania, rozwój technologii cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwo mobilne, fizyczne systemy cybernetyczne, Internet Rzeczy, bezpieczeństwo online dzieci oraz świadomość bezpieczeństwa. Oceny dotyczące aspektów nietechnicznych będą dotyczyły pracy uczestników nad wyzwaniami w zakresie marketingu konsumenckiego, analizy zawartości sieciowej, projektowania koncepcyjnego i rozrywki edukacyjnej. Mentorami we wszystkich tych obszarach będą eksperci z Kaspersky Lab. W programie Talent Lab mogą wziąć udział zarówno uczestnicy indywidualni, jak i drużyny.
Inicjatywa Talent Lab wpisuje się w działania edukacyjne Kaspersky Lab: firma posiada specjalny dział Kaspersky Academy, który prowadzi serię projektów wspierających młode talenty w branży bezpieczeństwa IT. Kaspersky Lab szuka i zachęca utalentowanych młodych ludzi, dając im szansę bycia dostrzeżonymi oraz rozwijania swojej wiedzy i umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Firma wierzy, że nowe pokolenie wysoce wykwalifikowanych specjalistów to podstawa bezpiecznej przyszłości dla nas wszystkich.