środa, 6 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Technologia, która zrewolucjonizuje pracę polskich sądów powstaje na PG

    Zobacz również

    Dostęp do bazy wiedzy i opinii prawnych podczas rozpraw, rejestrowanie wypowiedzi świadków w czasie rzeczywistym i generowanie protokołów, wirtualny asystent wspierający sędziego – to tylko niektóre elementy systemu „LEX-AIS”, tworzonego przez naukowców z Politechniki Gdańskiej i specjalistów LEX SECURE AI, by usprawnić pracę polskich sądów.

    - Reklama -

    Politechnika Gdańska wraz LEX SECURE AI sp z o.o. z grupy kapitałowej NAVIMOR zawarły w październiku konsorcjum, którego celem jest wspólna realizacja projektu pn. System „LEX-AIS” dla sądów powszechnych. To rewolucja w zakresie użycia sztucznej inteligencji w sądownictwie, która usprawni działanie sądów i pomoże realnie sędziom i protokolantom w ich pracy.

    W ramach tej współpracy zostaną przeprowadzone prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe. Realizacja projektu będzie składać się z czterech etapów:

    Etap 1 to opracowanie systemu rejestracji dźwięków w salach sądowych, projekt systemu zabezpieczeń technicznych i rozwiązań prawnych umożliwiających rejestrację i transmisję przebiegu rozpraw sądowych oraz opracowanie i uruchomienie demonstratora technologicznego na terenie PG.

    Na etap 2 składa się pilotaż funkcjonowania sondy natężeniowej w ramach Systemu LEX-AIS w czterech salach rozpraw. Materiał dźwiękowy i tekstowy będzie pozyskiwany w trakcie pilotażu i wykorzystywany do dotrenowania wybranych modeli językowych i speech-to-text.

    W etapie 3 nastąpi wdrożenie systemu „LEX-AIS” w stu salach rozpraw. Ostatecznym etapem jest ogólnopolskie wdrożenie systemu.

    Ze strony Politechniki Gdańskiej umowę współpracy podpisywał prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Jacek Stefański, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI. Po stronie konsorcjanta umowę zawierali Kajetan Komar-Komorowski, prezes zarządu LEX SCURE AI Sp z o.o. oraz Romuald Kinda, prezes Grupy Kapitałowej NAVIMOR International.

    Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca przyniesie wymierne korzyści dla systemu sądownictwa w Polsce – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG podczas podpisywania umowy. – To nowatorski projekt w zakresie rejestracji rozpraw sądowych oraz poprawy efektywności funkcjonowania polskich sądów.

    Znaczne przyspieszenie pracy sądów
    Wprowadzenie naszego autorskiego systemu da sędziom dostęp do ogromnej bazy wiedzy, m.in. 500 tys. orzeczeń wydanych w polskich sądach. Wesprze ich w kluczowych elementach rozpraw, ponieważ będą mogli uzyskiwać błyskawiczne odpowiedzi na swoje pytania oraz opinie prawne wydane w podobnych przypadkach – tłumaczy prof. Andrzej Czyżewski. – System szkolony było przez ostatnie 8 lat przez 320 prawników współpracujących z naszym partnerem Lex Scure, ma pełną znajomość polskiego systemu prawa, ale także zdolność analizy i interpretacji prawa. Jego wprowadzenie może usprawnić pracę sądów o 50 procent!

    Sonda, która rozpozna każdy głos
    To nie koniec możliwości „LEX-AIS”. Dzięki akustycznym sondom, skonstruowanym przez naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych, podczas rozpraw będzie możliwe automatyczne tworzenie pisemnych protokołów w czasie rzeczywistym. Sonda rejestruje bowiem wszystkie wypowiedzi, a system przekształca je w tekst z odpowiednio przypisanymi rolami procesowymi osób wypowiadających się. To ułatwia i przyspiesza pracę sędziom, którzy od razu mają dostęp do gotowych protokołów.

    Politechnika Gdańska współpracuje z partnerami już od kilku lat w zakresie rozwiązań AI. Obecna umowa, zwarta w dniu 22 października zacieśnia tę współpracę oraz umożliwia uzyskanie finansowania ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz innych źródeł, w tym programów PARP lub NCBiR. Pierwsze spotkanie i prezentacja projektu w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się 5 listopada, gdzie rozwiązania przedstawione przez prof. Czyżewskiego spotkały się z dużym zainteresowaniem.

    Konsorcjum zostało zawarte na czas oznaczony, do momentu zakończenia komercjalizacji systemu.

    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Galaxy A16 – nowy budżetowy smartfon w rodzinie Galaxy

    Samsung prezentuje Galaxy A16 – najnowszy budżetowy model z serii Galaxy A, dostępny w dwóch wersjach: 5G i LTE....