Pobicia, zniszczenia mienia, włamania czy kradzieże – aby ich uniknąć, zarządcy osiedli mieszkaniowych coraz chętniej inwestują w systemy monitoringu. Dzięki temu, jak pokazują statystyki, liczba przestępstw spada tam o 80%. Instalacja systemu monitoringu na osiedlu musi być przemyślana.
– W kamery warto zainwestować na terenie całego osiedla, zwłaszcza przy wejściach do bloków, tam, gdzie zostawiamy rowery i samochody, oraz w innych miejscach, w których może dojść do uszkodzenia mienia lub kradzieży – zaleca w wywiadzie z serwisem infoWire.pl Damian Piróg z firmy CTR Partner.
Niestety w Polsce nie ma precyzyjnych przepisów dotyczących tworzenia i działania systemów monitoringu. Kamery na pewno nie powinny być skierowane w okna. Aby nie naruszać prywatności lokatorów, niektórych stref osiedla nie należy nagrywać.
Osiedlowy monitoring rejestruje obraz przez 24 godziny na dobę. W zależności od decyzji zarządcy dostęp do nagrań mają wszyscy mieszkańcy lub tylko wyznaczone osoby. Mogą go również uzyskać policja i straż miejska. – Warto pamiętać, że kamery monitoringu to jedynie narzędzia wspomagające zachowanie bezpieczeństwa. Ważne są też inne rodzaje prewencji i odpowiedzialność wszystkich mieszkańców za mienie pozostawione na terenie osiedla – zaznacza ekspert.