Trzyosobowy zespół uczonych z niemieckiego Fraunhofer Institut für Sichere Informationstechnik (SIT) opracował technologię pozwalającą na podpisywanie nagrań rozmów VoIP. Naukowcy twierdzą, że nowa metoda umożliwia zarówno ustne zawieranie umów z zachowaniem ochrony prawnej, jak i zabezpieczone przed fałszerstwami protokołowanie rozmów w centrach połączeniowych.
Ponadto utajniony sposób transmisji danych wyklucza możliwość przeprowadzenia ataku VoIP. Nowa technologia ma gwarantować „niezaprzeczalną autentyczności danych” w komunikacji pakietowej, podobnie jak kwalifikowane podpisy stosowane w dokumentach cyfrowych.
Wspomniany zespół naukowców w składzie: Nicolai Kuntze, Andreas Schmidt i Christian Hett, zarejestrował swoje dzieło w Niemieckim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych. Zasada działania nowej metody polega na zebraniu dowolnej liczby pakietów VoIP w całość, która następnie zostanie podpisana.
Poza tym każdy pakiet zawiera odnośnik do swojego poprzednika, a odnośnik taki ma postać hashu. W ten sposób nie tylko poszczególne pakiety, ale cała komunikacja będzie chroniona za pomocą metod kryptograficznych. Do podpisów można używać kluczy o dowolnej długości. Metoda jest zgodna z takimi protokołami VoIP jak SIP, SDP i RTP.