wtorek, 1 października, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Technologie cyfrowe w harmonii z naturą – tematem trzeciego odcinka serialu Being Digi-Sapiens

    Zobacz również

    W trzecim odcinku serii „Being Digi-Sapiens”, realizowanym przez Warner Bros. w partnerstwie z Huawei, Simone Giertz bada, jak technologia 5G i sztuczna inteligencja funkcjonują w harmonii z naturą. W Finlandii, 5G umożliwia dostęp do szybkiego Internetu w odległych miejscach, a w Grecji innowacyjne systemy wykrywają pożary lasów na wczesnym etapie. Program pokazuje jak technologie cyfrowe mogą wspierać zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.

    - Reklama -

    Najnowszy odcinek serialu Discovery „Being Digi-Sapiens” pokazuje, jak technologie cyfrowe umożliwiają ludziom życie w większej harmonii z naturą – od zwalczania skutków zmian klimatu, po zapewnienie szybkiego dostępu do Internetu szerokopasmowego w odległych społecznościach.


    Na przestrzeni lat rozwój ludzkości i postęp technologiczny w dużej mierze obciążały nasze środowisko. Nie musi to jednak oznaczać, że przyszłość maluje się w tych samych barwach”

    Simone Giertz, główna bohaterka serialu „Being-Digi Sapiens.

    Trzeci odcinek serialu, zatytułowany „Connecting with nature”, przedstawia podróż szwedzkiej wynalazczyni, specjalistki od robotyki i youtuberki po Europie. Podczas swojej wizyty w Finlandii zauważa, że technologia 5G nie tylko oferuje szybkie połączenie, ale także gwarantuje niezawodne Wi-Fi w miejscach trudno dostępnych. Z kolei w Grecji Simone Giertz testuje innowacyjny system, który pozwala na lokalizowanie i gaszenie pożarów lasów, zanim te wymkną się spod kontroli.


    Finlandia: kraina lasów, jezior i wysokiej jakości Internetu
    Zapewnienie szybkiego i niezawodnego dostępu do Internetu w słabo zaludnionych regionach może być trudne. Światłowody, uważane za najlepsze rozwiązanie dla szybkich połączeń domowych, są często zbyt drogie, aby zainstalować je w odległych obszarach. Różnice w dostępie do szybkiego Internetu tworzą „cyfrową przepaść” pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi, stanowiąc wyzwanie dla rządów i dostawców Internetu na całym świecie.

    Podczas swojej podróży przez tereny wiejskie Finlandii Simone odkryła, że Huawei modernizuje infrastrukturę sieciową z 4G do 5G. W przeciwieństwie do poprzednich generacji, takich jak 2G, 3G i 4G, 5G działa na wielu pasmach częstotliwości, w tym poniżej 1 GHz. Jednym z pasm 5G używanych w Finlandii jest 700 MHz, które umożliwia masztom telekomunikacyjnym dostarczanie sygnałów na dużych obszarach. Domy zlokalizowane na terenach wiejskich wyposażone są w urządzenia CPE lub routery 5G, które konwertują sygnał 5G na wysokowydajne Wi-Fi. W rezultacie mieszkańcy mogą łatwo uzyskać dostęp do gier w chmurze, prowadzić rozmowy wideo i korzystać z innych aplikacji, których rodziny potrzebują na co dzień. Wraz z wprowadzeniem technologii 5G Finlandia sprostała wyzwaniom związanym z szerokopasmowym dostępem do Internetu na obszarach wiejskich.


    Ciesząc się jednym z najlepszych wskaźników zasięgu 5G w Europie, Finlandia jest przykładem tego, jakie korzyści płyną z cyfryzacji i postępu technologicznego. Ostatnie osiągnięcia obejmują udany test prędkości sieci komórkowej 10 Gb/s przeprowadzony przez operatora DNA, komercyjne uruchomienie technologii 50G PON przez lokalnego operatora Lounea oraz innowacyjne rozwiązanie wirtualnej baterii opracowane przez operatora Elisa. W ramach tego rozwiązania, baterie zapasowe stacji bazowych są wykorzystywane do stabilizacji sieci.


    Grecja: Ochrona przed upałami i pożarami przy użyciu AI
    Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz bardziej powszechne. W Grecji intensywniejsze fale upałów zwiększają ryzyko niekontrolowanych pożarów lasów. Jednak podczas wizyty w Atenach, Simone odkryła innowacyjne rozwiązania technologiczne, które skutecznie pomagają zminimalizować skutki tych ekstremalnych warunków.


    Jednym z takich rozwiązań, które daje ludziom czas na przygotowanie się na nadchodzące ekstremalne warunki pogodowe, jest sztuczna Pangu Weather od Huawei. „Opracowaliśmy hybrydowy system, który łączy moc sztucznej inteligencji z tradycyjnymi metodami” – wyjaśnia Simone Dr. Lingxi Xie, Starszy badacz w Huawei odpowiedzialny za rozwój Pangu Weather. „Nasze algorytmy AI są bardziej skuteczne w przewidywaniu ekstremalnych warunków pogodowych” – dodaje Xie.


    Pangu Weather jest dostępne na stronie internetowej Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), gdzie technologia została opisana jako „bardzo obiecująca” w jednym z raportów technicznych.


    Ostrzeżenia o zbliżających się falach upałów to jednak nie wszystko, czego potrzeba, aby chronić greckie lasy przed pożarami. W Syggrou, publicznym lesie w pobliżu Aten, Huawei współpracuje z partnerami nad systemem łączącym czujniki dymu i ciepła, drony i sztuczną inteligencję. System ten umożliwia wykrywanie pożarów na wczesnym etapie, zanim staną się one trudne do opanowania. Ponad 500 czujników czuwa nad obszarem, monitorując obecność dymu, zanieczyszczenie powietrza, suchość i alarmujące zmiany temperatury zarówno w dzień, jak i w nocy.
    Simone Giertz miała okazję przetestować rozszerzoną wersję systemu wykrywania pożarów w lesie Syggrou. System, opracowany we współpracy z Narodowym i Kapodistriańskim Uniwersytetem w Atenach (NKUA) oraz start-upem PROBOTEK w ramach inicjatywy TECH4ALL, oferuje więcej niż tylko wykrywanie pożaru. Zapewnia również analizę rozprzestrzeniania się ognia, umożliwia planowanie ewakuacji i wyznacza trasy dla pojazdów straży pożarnej i karetek pogotowia. System ten jest w stanie oszacować, ile osób na danym obszarze jest zagrożonych pożarem i wysłać im spersonalizowane powiadomienia za pośrednictwem aplikacji mobilnej, sugerując trasy ewakuacji zgodnie z lokalnymi planami ochrony ludności.


    Wykorzystując patyczki dymne, Simone sprawdza szybkość reakcji systemu ochrony przeciwpożarowej na terenie Syggrou
    Wykorzystując patyczki dymne, Simone sprawdza szybkość reakcji systemu ochrony przeciwpożarowej na terenie Syggrou

    Simone Giertz, główna bohaterka serialu
    Simone Giertz to znana szwedzka wynalazczyni i osobowość internetowa, słynąca z tworzenia ekscentrycznych robotów, a ostatnio założycielka własnej marki projektowej Yetch. Jej niekonwencjonalne podejście do technologii i charakterystyczne poczucie humoru jednocześnie bawią i inspirują.

    W „Being Digi-Sapiens” Simone pokazuje jak technologia wpływa na codzienne życie ludzi w Europie. Seria prezentuje współpracę Huawei z różnymi partnerami w celu kreowania inteligentniejszego, zdrowszego i bardziej zrównoważonego stylu życia. W erze, w której cyfryzacja i inteligentne technologie stają się coraz ważniejsze, łączność jest niezbędna. Dostawcy infrastruktury ICT, tacy jak Huawei, odgrywają kluczową rolę w napędzaniu innowacji, które zmieniają nasz świat.

    Trzeci odcinek serialu „Being Digi-Sapiens” można obejrzeć tu:

    ŹródłoHuawei
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Garmin wzbogaca Outdoor Maps+ o ekscytujące aktualizacje

    Garmin (NYSE: GRMN) ogłosił dziś dodatki i aktualizacje swojego rozwiązania do mapowania premium, Outdoor Maps+ . Dostępne na całym...