środa, 20 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    THALES i NASK S.A. w walce o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej

    Zobacz również

    Globalny lider technologiczny Thales oraz NASK S.A. podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podmioty zobowiązały się do realizacji projektów na potrzeby organów bezpieczeństwa państwa, ochrony infrastruktury krytycznej oraz systemów automatyki przemysłowej. Głównym celem współpracy będzie zapewnienie ochrony dla polskich podmiotów sektora energetycznego, ropy i gazu, farmacji oraz transportu, realizujących zobowiązania wynikające z Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i europejskiej Dyrektywy NIS.

    - Reklama -

    Polska, tak jak cała Unia Europejska, podejmuje działania mające na celu zapewnienie społeczeństwu dostępu do podstawowych dóbr i usług, takich jak niezakłócone dostawy energii elektrycznej, dostawy wody, bezpieczny transport zbiorowy itd. Zapewnienie ochrony kluczowym sektorom gospodarki, a co za tym idzie obywatelom oraz podmiotom gospodarczym, to cel dla ekspertów z NASK S.A. i THALES.

    Thales jest europejskim liderem cyberbezpieczeństwa, działając na rynku od wielu lat, realizując największe projekty w obszarze cyber dla światowych korporacji, rządów, instytucji europejskich oraz struktur NATO. Dostarczamy m.in. usługi Security Operation Centers z pięciu lokalizacji w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Zatrudniamy ponad 2000 inżynierów zajmujących się bezpieczeństwem informacji. Zabezpieczamy transakcje bankowe, zapewniamy bezpieczną komunikację cywilną i wojskową, chronimy najważniejsze dla gospodarki obiekty (m.in. porty lotnicze i morskie, centra dowodzenia, centra zarządzania infrastrukturą lotniczą). Rozwiązania Thales wykorzystują m.in. własne technologie tożsamości cyfrowej, biometrii, szyfrowania danych czy identyfikacji zagrożeń w obszarze cyfrowym i fizycznym. Wierzymy, że korzystając ze wspólnych doświadczeń, wraz z NASK S.A. sprostamy wyzwaniu, jakim jest skuteczna ochrona instalacji i systemów krytycznych przed ingerencją największych przeciwników – mówi Magdalena Nizik, Prezes Thales Polska.

    Na liście priorytetów w obszarze bezpieczeństwa naszego państwa cyberbezpieczeństwo znajduje się na pierwszym miejscu. Realizując m.in. założenia Krajowych Ram Polityki Cyberbezpieczeństwa, zapewniamy wysoki poziom bezpieczeństwa w organizacjach i firmach, także tych z sektora publicznego. Od lat funkcjonujemy na styku świata nauki i biznesu. Dysponujemy zapleczem analitycznym oraz badawczo-rozwojowym, a z Thales mamy idealną okazję wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności w obszarze cyberbezpieczeństwa zarówno na poziomie sektorowym, jak i krajowym – mówi Robert Baranowski, p.o. Prezesa Zarządu NASK S.A.

    Thales i NASK S.A. dążą do nawiązania partnerskiej współpracy w celu efektywnego wykorzystania potencjału technicznego, ekonomicznego, zasobów ludzkich i unikalnych kompetencji. Wspólne cele chcą osiągnąć poprzez połączenie doświadczenia w usługach świadczonych między innymi na potrzeby organów bezpieczeństwa i porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa jednostek infrastruktury krytycznej.

    W ramach tego partnerstwa Thales oferuje innowacyjne rozwiązania i technologie oparte na tożsamości cyfrowej, biometrii, ochronie danych oraz bezpieczeństwie cyfrowym (systemy przetwarzania danych i zarządzania siecią oraz wspomagające decyzje w czasie rzeczywistym). NASK zapewni zaplecze analityczne i badawczo-rozwojowe oraz wykorzysta swoje doświadczenie w obszarze cyberbezpieczeństwa w branży i na poziomie krajowym.

    Cyberataki o wymiarze międzynarodowym nie pozostawiają złudzeń. Nawet wyspecjalizowane, niezwykle skomplikowane i zautomatyzowane systemy produkcyjne narażone są na coraz bardziej śmiałe i niezwykle groźne działania grup hakerskich. Przykładem są m.in. ataki cybernetyczne na ukraiński system energetyczny w roku 2015 (zachodnia Ukraina) i ponownie w roku 2016 (Kijów), atak na rurociąg w USA w roku 2021, który spowodował braki paliwa na stacjach benzynowych w dużej części USA, liczne ataki na systemy uzdatniania wody (m.in. w roku 2020 w Izraelu, wielokrotnie w USA, ostatni w 2021 roku), atak na największego operatora transportu kontenerowego na świecie w 2017 roku i wiele innych. Takie zdarzenia ukazują, jak ważny jest temat cyberbezpieczeństwa, a braki zabezpieczeń mogą przynieść katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze. Thales ma ambicję stania się zaufanym partnerem Polski w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dostarczającym dedykowane rozwiązania kluczowe dla zapewnienia suwerenności kraju – komentuje Andrzej Bartosiewicz, Dyrektor Sprzedaży w Thales Polska.

    Cyberataki dotyczą najczęściej infrastruktury informatycznej, ale mamy coraz więcej zapytań o rozwiązania dotyczące ochrony automatyki przemysłowej przed atakami z zewnątrz. Jesteśmy przygotowani, aby naszym klientom przedstawić propozycje takich rozwiązań i zaoferować kompleksowe podejście do zagadnień cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Projekty realizowane przez THALES Polska i NASK S.A. mają szansę poprawić bezpieczeństwo firm i organizacji w decydujących oraz krytycznych momentach – podsumowuje Piotr Jagielski, Szef Działu Rozwoju Biznesu NASK S.A.

    ŹródłoThales
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Pobierz aplikację Komputronik i korzystaj z dedykowanych okazji

    Aplikacja Komputronik – dlaczego warto?Aplikacja Komputronik dostępna jest zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store. Pobierz ją...