sobota, 12 kwietnia, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    theprotocol.it i Fundacja Sarigato razem przeciwko wykluczeniu cyfrowemu dzieci i młodzieży

    Zobacz również

    Specjaliści odwiedzający portal z ogłoszeniami o pracę dla IT, mogą odegrać ważną rolę w edukacji młodych ludzi wykluczonych cyfrowo. theprotocol.it wraz z Fundacją Sarigato rozpoczyna akcję społeczną, poszukując SuperBohakerów, którzy zadbają o kompetencje cyfrowe dzieci i młodzieży. W jaki sposób można zaangażować się w projekt Hakersi?

    - Reklama -

    Poszukiwania SuperBohakerów trwają

    theprotocol.it, portal z ogłoszeniami o pracę dla branży IT, od kilku lat angażuje się w edukację na rzecz edukacji cyfrowej. Od dwóch lat firma wydaje pierwszy w Polsce raport o postawach Polek i Polaków względem ekologii cyfrowej, obejmujący także higienę cyfrową, czy aspekty ekonomiczne użytkowania technologii. W tym roku theprortocol.it włącza się w projekt „Hakersi”, prowadzony przez Fundację Sarigato. W ramach projektu poszukiwani są SuperBohakerowie, czyli wolontariusze i wolontariuszki, którzy pełnią rolę edukatorów i mentorów dla „Hakersów” – dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Projektem objęci są wychowankowie domów dziecka, świetlic środowiskowych, pieczy zastępczej, placówek opiekuńczych. „Hakersi” to też osoby, które funkcjonują w trudnych środowiskach czy w rodzinach potrzebujących wsparcia.


    – Wykluczenie cyfrowe jest elementem większego problemu społecznego. Wspierając dzieci i młodzież, chcemy ułatwić im start w dorosłość i pomóc w procesie usamodzielniania się. To proces bardzo wymagający, jeśli w najbliższym otoczeniu nie można liczyć na wsparcie. Pokazujemy różne możliwości rozwoju, dajemy przestrzeń do próbowania, testowania, odkrywania swoich talentów, szukania własnej ścieżki i zainteresowań. Dajemy przysłowiową wędkę, ale uczestnicy projektu, czyli „Hakersi” – łowią już sami – mówi Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato.

    W Polsce obserwuje się spore luki w kompetencjach cyfrowych. Według GUS w 2024 roku aż 96% gospodarstw domowych miało dostęp do internetu, ale polskie społeczeństwo nie czerpie z tego potencjału. Eurostat podaje, że zaledwie 44% Polek i Polaków posiada przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe, podczas gdy średnia Unii Europejskiej kształtuje się na poziomie 56%. Pod tym względem znajdujemy się na 27. miejscu w UE.

    To dzięki działaniom Fundacji Sarigato i zaangażowaniu SuperBohakerów dzieci i młodzież w wieku 7–20 lat uczestniczą (stacjonarnie lub online) w warsztatach i kursach. To zajęcia m. in. z programowania w Javie czy Pythonie, projektowania graficznego czy wykorzystania narzędzi AI, ale też sesje inspiracyjne i mentoringowe. Uczestnicy i uczestniczki mogą liczyć na pomoc edukacyjną w przedmiotach szkolnych, takich jak angielski, fizyka czy matematyka. W ten sposób „hakują” niełatwą rzeczywistość i „kodują” dla siebie lepszą przyszłość.


    Korzystając z audytorium specjalistów branży IT zebranego w naszych kanałach, zachęcamy do zaangażowania się w cyfrową edukację dzieci i młodzieży. Na naszym portalu można już znaleźć specjalnie stworzone ogłoszenie rekrutacyjne, które pomoże pozyskać SuperBohakerów. Wierzymy, że specjaliści IT odwiedzający serwis theprotocol.it, mogą odegrać istotną rolę w życiu podopiecznych Fundacji Sarigato. I być nieocenioną pomocą w lepszym starcie w dorosłość i zdobyciu kompetencji przydatnych w życiu. Zachęcamy również pracodawców, aby proponowali swoim pracownikom uczestnictwo w projekcie i innych wolontariatach. Dzięki takim działaniom nie tylko wspierają rozwój społeczny, ale także budują pozytywny wizerunek i wzmacniają zaangażowanie swoich zespołów – dodaje Paulina Berska, Brand Managerka theprotocol.it

    Kto może się zaangażować? KAŻDY

    Jakie kryteria należy spełnić, by prowadzić zajęcia dla „Hakersów”? Nie trzeba mieć doświadczenia zawodowego w IT, ani przygotowania pedagogicznego. Potrzebne są natomiast chęci, otwartość, cierpliwość oraz zdolność przekazywania wiedzy w jasny i zrozumiały sposób. Odnajdą się w tej roli także osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy, w sektorze IT lub w innej, dowolnej branży, które chcą nauczyć podopiecznych fundacji np. obsługi prostych, intuicyjnych, przydatnych na co dzień narzędzi cyfrowych.

    „Hakersów” można wspierać nie tylko przez zgłoszenia do prowadzenia zajęć, ale też na przykład finansując godzinę nauki dziecka (100 zł), przekazując sprzęt komputerowy niezbędny do nauki czy przekazując swój 1,5% podatku. Więcej informacji o tym, jak wesprzeć dzieci i młodzież wykluczone cyfrowo na stronie: https://hakersi.pl/jak-pomoc/

    ŹródłoLinkleaders
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Wygraj podwójny karnet na Audioriver Festival together with T-Mobile Electronic Beats

    Nie ma lata bez zabawy w świetnym towarzystwie i przy dźwiękach najlepszej muzyki! W T-Mobile wiemy o tym doskonale,...