Gry dla dziecka jako prezent to dobry pomysł? Rozrywka elektroniczna to najczęstsza forma zabawy jaką wybiera młodzież w dzisiejszych czasach. W Stanach Zjednoczonych 90 procent dzieci miało kontakt z grami komputerowymi chociaż raz w roku. Czy jest to zło konieczne jak przedstawiają to niektóre media, czy może dziecko może zainspirować rodzica do poznania nowej pasji?
Gry dla dziecka – Minecraft
Dostępne platformy: Xbox / Playstation / PC / Nintendo Switch / Android / iOS / Mac To gra, której nie trzeba przedstawiać. Od ponad dekady szczyci się mianem najpopularniejszej gry wśród dzieci. Sam będąc w gimnazjum załapałem się na „trend” Minecrafta. W klockowatym świecie spędzałem godziny zastanawiając się co teraz wybudować. Może zamek? A może zaprogramuję własny program w grze? Takie rzeczy, choć bardzo trudne – są możliwe! Minecraft to z jednej strony przygoda w której musimy przetrwać w dziwnym kwadratowym świecie tworząc narzędzia, które pokonają niebezpieczeństwa takie jak smoki, wybuchające creepery czy zombie. Z drugiej strony to może być forma edukacji. Oprócz kreowania budowli, można też zwiedzać serwery innych graczy. Warto sprawdzić takie projekty jak np: kopia kuli ziemskiej, gdzie każde miasto na świecie ma być odwzorowane w skali 1:1. Warto usiąść przy dziecko i pomóc mu w tworzeniu nowych budowli. To ciekawie spędzony czas, podobny do składania klocków LEGO, ale w zupełnie w innej skali. W rzeczywistości ogranicza nas to ile mamy zakupionych bloczków oraz jaki posiadamy zestaw. W Minecraft możemy budować bez ograniczeń.
Gry dla dziecka – Terraria
Dostępne platformy: Xbox / Playstation / PC / Nintendo Switch / Android / iOS / Mac
To brat bliźniak Minecrafta, tyle że w 2D. Jest to również gra bardziej skierowana na przygodę niźli na kreację. Z dalekiej perspektywy ktoś mógłby powiedzieć, że jest to po prostu klon wieloplatformowego hitu. Takie zdania mogą paść jedynie od osoby, która nigdy nie grała w oba tytuły. Terraria to gra bardziej przygodowa niż Minecraft. Gracz musi stworzyć swoją bazę by przeżyć. Wrogów jak i wyzwań jest znacznie więcej niż w Minecraft. Jeżeli Twoje dziecko woli przygodę od kreacji to jest to dla niego idealna gra.
Gry dla dziecka – Portal 1/ 2
Seria Portal zachwyciła graczy na całym świecie. Do premiery Portala gry pierwszoosobowe kojarzyły się przede wszystkim ze strzelaniami. Firma Valve postanowiła wyjść przed szereg i stworzyła serię opartą o łamigłówki przestrzenne. Główny bohater za pomocą tak zwanego portal guna ma za zadanie wydostać się z zamkniętych pomieszczeń najeżonymi pułapkami. Portal gun pomoże nam w stworzeniu przejść między przestrzeniami. To zabawa na kilkanaście godzin. Gra przyjemna, łagodna bo bez przemocy oraz pełna zagadek, które rozwinął umiejętności logiczne.
Platforma: PC
Gry dla dziecka – Legend of Zelda: Breath of the Wild
Gdybym miał wybrać najlepszą grę w otwartym świecie to była by to właśnie Legend of Zelda: Breath of the Wild. To gra w której główny bohater budzi się po ponad stu letnim śnie w magicznym królestwie Hyrule. Jako Link musimy pokonać złowrogiego czarnoksiężnika Ganona, który przejął władzę nad krainą rozrzucając po niej magiczne bestie. Legend of Zelda to nie tylko walka. Podróżując po rozległej krainie towarzyszy nam piękna muzyka kompozycji Hajime Wakai. W grze mamy kompletną wolność ruchu. Z jednej strony możemy przejść fabułę i co dopiero zabrać się za finalnego Bossa, a z drugiej strony od razu rzucić się na Ganona. Ze względu na tę wolność, tytuł ten jest dość trudny. W trakcie rozgrywki nie jesteśmy trzymani za rączkę. Nie otrzymujemy zbyt wielu wskaźników. By przejść grę, trzeba szukać własnych rozwiązań. Do tego dochodzi fakt, że gra jest po angielsku – bez polskiej lokalizacji. Młodsze dziecko może mieć problem z rozwojem postaci. W takiej sytuacji warto po prostu grać razem. Przy okazji możemy nauczyć dziecka podstaw angielskiego. Jestem przykładem nas to, że takie rozwiązanie może rozwinąć umiejętności lingwistyczne. Słownik do ręki i czas na grę.
Platforma: Nintendo Switch/ Wii U
Gry dla dziecka – Seria Little Big Planet
To jedna z najbardziej przyjaznych serii gier komputerowych w jakie kiedykolwiek grałem. Grając w LBP czułem bijące z ekranu ciepło i wcale nie grałem na kineskopie. Po prostu to bardzo przyjazna gra pełna pozytywnych emocji. W marketingu nazywanego tego typu treści i emocje jako „Family friendly”. Trzeba przyznać, że to tytuły skierowane do całej rodziny. Wcielamy się w postać Sackboya, czyli chłopca ze szmatek. Cały jego świat zbudowany jest stylizowany na rękodzieło wykonane z przedmiotów użytku codziennego np: spinki, stara elektronika, pineski etc. Niemalże we wszystkich częściach zdaniem bohatera jest uratowanie świata, jednakże w bardzo nietypowy sposób. To platformówką w której rozwiązujemy zagadki logiczne. W grę wbudowany jest kreator poziomów, czyli może to być inwestycja na lata. Wasze pociechy mogą tworzyć własne poziomy lub grać w te od innych użytkowników, a ich jest tysiące. Istnieje nawet możliwość stworzenia gry w grze. Niezależenie którą część wybierzecie, wszystkie przez recenzentów były oceniane w bardzo pozytywnym światle. Największą zaletą jest możliwość lokalnego multiplayera. Na kanapie można grać nawet w cztery osoby.
Platformy: PSP/ PS Vita / Playstation 3/ Playstation 4 / Playstation 5 PEGI: 3
Gry dla dziecka – Nintendo Labo
Do tej zabawy będzie nam potrzebna gra… z kartonem w zestawie oraz konsola Nintendo Switch. Na temat Switcha wypowiadałem się już w poprzednim wpisie z serii „Graczyk o Grach„. To fenomenalna konsola dająca wiele możliwości. Możemy na niej zagrać w wiele gier przeznaczonych „dla dzieci”, ale nawet dorośli będą z nich czerpać frajdę. Takim przykładem jest Nintendo Labo. Można opisać to jako spełnienie marzeń każdego dziecka z lat 90tych. Robiliście kiedyś zabawki z kartonów i patyków? Pamiętacie jak chcieliście by magiczne różdżka z badyla wystrzeliła fajerwerkami? Za pomocą Nintendo Labo nie trzeba sobie tego wyobrażać. Magia dzieje się na ekranie. Kontrolery Nintendo Switch mogą służyć za wirtualną wędkę, pistolet, różdżkę czy nawet pianino. W zestawie otrzymujemy karton, który możemy dostosować do konkretnej zabawy, dzięki czemu immersja jest jeszcze większa.
Platforma: Nintendo Switch Pegi : 3
Gry platformowe
Wychowałem się na grach platformowych. „Rayman” czy „Kangurek Kao” to część mojego dzieciństwa. Wiem, że z natury są to też gry niegroźne. Jedyna przemoc jaka w nich występuje to animowane uderzenia wymyślonych stworków – bez krwi czy zabójstw. Są kolorowe i przyjazne w odbiorze. Dzięki nim dziecko może rozwinąć swoją zręczność oraz nauczyć się rozwiązywania problemów przy zagadkach logicznych. Ważnym aspektem jest również kooperacja. W tym gatunku często pojawia się możliwość podłączenia drugiego pada i zagrania ze swoimi pociechami.
Jakie gry polecam? Rayman Legends, Super Mario 3D World, Unravel 2 oraz seria Trine.
Scribblenauts
Na sam koniec wisienka na torcie. Jeżeli chcesz by twoje dziecko szybko i przyjemnie nauczyło się podstaw języka angielskiego to idealnym narzędziem do tego są gry z serii Scribblenauts. Główny bohater rozwiązuje łamigłówki przez tworzenie przedmiotów, których aktualnie potrzebuje. Jak je tworzy? Wpisując konkretne słowa do słownika – rzecz jasna po angielsku. Po ich zanotowaniu pojawiają się na ekranie. Ponoć skojarzenia to idealny sposób na zapamiętywanie wyrazów w języku obcym. Jeżeli sam znasz język z wysp brytyjskich to wspólna gra z dzieckiem w Scriblenauts może być przyjemna, ale to będzie też idealna forma nauki słówek.
Platformy: PC/ Wii U / 3DS / Android / iOS PEGI: 12