wtorek, 5 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    UBB Advanced kształtuje przyszłość inteligentnych technologii

    Zobacz również

    Podczas 10. Forum Ultra-Broadband (UBBF 2024) David Wang, członek zarządu i szef działu infrastruktury ICT Huawei, przedstawił najnowsze obserwacje dot. rozwoju branży sztucznej inteligencji oraz strategię Huawei pod nazwą „All Intelligence”. Zaprezentował również nowy kierunek synergicznego rozwoju technologii ultra-szerokopasmowych (UBB) i sztucznej inteligencji (AI), aby pomóc branży szybciej zbudować inteligentny świat poprzez innowacje technologiczne i rozwój biznesu.

    - Reklama -

    Czwarta rewolucja przemysłowa, napędzana przez sztuczną inteligencję, jest kluczowym czynnikiem globalnego wzrostu gospodarczego. Szybki rozwój AI prowadzi do pojawiania się nowych aplikacji dla użytkowników indywidualnych, firm oraz inteligentnych domów, co wymusza modernizację sieci komunikacyjnych w zakresie przepustowości, opóźnień i architektury.


    W swoim przemówieniu Wang zaznaczył, że Huawei koncentruje się na dwóch głównych obszarach: „UBB dla AI” i „AI dla UBB”. W ramach „UBB dla AI” firma wprowadza innowacje, które opierają się na dużej przepustowości, niskiej latencji i zaawansowanej architekturze sieci. Te usprawnienia wspierają rozwój wysokiej jakości AI, pomagając operatorom w osiągnięciu wzrostu biznesowego. Z kolei „AI dla UBB” polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w sieciach, aby poprawić komfort użytkowania, przyspieszyć świadczenie usług i usprawnić obsługę oraz utrzymanie sieci (O&M), co pozwala operatorom na budowanie wysoce autonomicznych sieci.

    W ubiegłym roku Huawei przedstawił strategię „All Intelligence”, która zakłada zintegrowanie wszystkich elementów technologicznych, scenariuszów aplikacji i podejmowanych w oparciu o technologie obliczeniowe decyzji w ramach jednej platformy. Firma oferuje zaawansowaną cyfrową infrastrukturę, dostarczającą moc obliczeniową, pamięć masową i transmisję danych, wspierającą przemysł w inteligentnej transformacji. Huawei wykorzystuje także swoje modele Pangu do tworzenia zaawansowanych rozwiązań branżowych, aby wspierać różnorodne modele i aplikacje oraz pomagać klientom z różnych sektorów w przeprowadzaniu inteligentnej transformacji.


    W branży telekomunikacyjnej Huawei dostarcza zaawansowane rozwiązania AI, które wymagają solidnej infrastruktury transmisyjnej. Sieci UBB pełnią kluczową rolę, umożliwiając innym branżom łatwiejsze przejście na inteligentne technologie cyfrowe. W tym celu Huawei proponuje dwa podejścia do rozwoju sieci UBB: „UBB dla AI” oraz „AI dla UBB”.


    UBB dla AI: Rozwój wysokiej jakości sztucznej inteligencji
    UBB 5.5G obejmują innowacje technologiczne w różnych warstwach sieci, aby sprostać wymaganiom AI.


    W zakresie sieci centrów danych (DCN) Huawei oferuje nowoczesną architekturę Dragonfly+ Topology czy technologie DC-OXC, które wspierają budowę dużych centrów obliczeniowych.


    W przypadku połączeń między centrami danych (DCI) firma stosuje innowacyjne technologie, takie jak 800G IP + sieci optyczne, aby zwiększyć efektywność wykorzystania mocy obliczeniowej.
    Dla sieci dostępu do centrów danych (DCA) OXC Mesh firmy Huawei jest w stanie znacznie zmniejszyć opóźnienia w sieci, a technologie Wi-Fi 7 i 50G PON zapewniają szeroki dostęp do 10-gigabitowych łączy, co jest kluczowe dla powszechnego wdrożenia AI. Dodatkowo, technologie Huawei, takie jak FTTR, są wykorzystywane do tworzenia inteligentnych rozwiązań domowych.


    Brama bezpieczeństwa Huawei Xinghe i hybrydowe rozwiązanie ASON zapewniają również kompleksową odporność sieci potrzebną do łączności aplikacji AI. Innowacje te znacznie poprawiają przepustowość, zmniejszają czas latencji oraz zwiększają dostępność i wydajność sieci na dużą skalę, zapewniając operatorom przewagę w erze inteligentnych technologii.


    AI dla UBB: Wysoce autonomiczne sieci
    Sieci UBB stają się coraz większe i bardziej złożone, co zmusza operatorów do poszukiwania nowych sposobów na poprawę wydajności obsługi i utrzymania (O&M) sieci oraz jej autonomii. Jednym z obiecujących rozwiązań jest integracja AI bezpośrednio z sieciami.

    Huawei opracował architekturę O&M z wbudowaną sztuczną inteligencją dla sieci UBB, wykorzystując modele cyfrowych bliźniaków (digital twins) i autorski model Telecom Foundation. Architektura ta umożliwia tworzenie inteligentnych systemów zarządzania i specjalistycznych narzędzi, które automatyzują lokalne operacje oraz zdalną konserwację i optymalizację, co jest kluczem do osiągnięcia czwartego poziomu rozwiązania Autonomous Driving Network (ADN).


    W domowych sieciach szerokopasmowych ADN może samodzielnie optymalizować wydajność, poprawiając komfort użytkowania i zmniejszając wskaźnik rezygnacji (churn rate) o 57%.


    W przypadku sieci nadawczych kluczowe znaczenie ma wydajne planowanie i wdrażanie usług. Technologie ADN umożliwiają automatyczne planowanie i wdrażanie usług zgodnie z umowami SLA (Service Level Agreement), eliminując potrzebę ręcznych działań. W rezultacie czas wdrażania usług można skrócić z jednego miesiąca do jednego dnia.


    W przypadku utrzymania sieci IP lokalizowanie usterek od zawsze stanowiło wyzwanie. ADN może wykorzystać wirtualnych asystentów do pomocy w rozwiązywaniu problemów, skracając czas naprawy o 50%.
    Podsumowując swoje wystąpienie, David Wang zachęcił całą branżę do aktywnego wdrażania innowacji w technologii sieci UBB 5.5G, aby zapewnić jej długoterminową konkurencyjność. Podkreślił również znaczenie inkubacji nowych inteligentnych usług oraz rozwijania nowych partnerstw i możliwości biznesowych związanych z aplikacjami AI, które będą napędzać transformację inteligentnych usług i dalszy rozwój branży.

    ŹródłoHuawei
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Wyciek danych, i co dalej?

    Konsumenci rozmaicie reagują na wycieki danych. Większość beztrosko wzrusza ramionami, a nieliczni wprowadzają dodatkowe środki bezpieczeństwa IT. Naruszenia danych w...