W bieżącym roku odbywają się uroczyste obchody 150-lecia utworzenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. ITU to najstarsza z agend ONZ i jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych na świecie, z siedzibą w Genewie. Powstała w dniu 17 maja 1865 r. w Paryżu, wraz z podpisaniem pierwszej Międzynarodowej Konwencji Telegraficznej oraz powołaniem ówczesnej Międzynarodowej Unii Telegraficznej (ITU).
Na mocy porozumienia z 15 listopada 1947 r. (weszło w życie od 1 stycznia 1949 r.) pomiędzy Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) a ITU, Związek stał się jedną z wyspecjalizowanych agend systemu ONZ, odpowiedzialnych za kwestie telekomunikacji. Polska jest członkiem ITU od 1921 r. i w latach 2010 oraz 2014 została ponownie wybrana członkiem Rady ITU, najważniejszego organu decyzyjnego tej międzynarodowej instytucji.
Od początku swojego istnienia ITU zajmuje się wypracowywaniem standardów międzynarodowych w telekomunikacji, poczynając od telegrafu i telefonu, poprzez radio, telewizję, łączność satelitarną, a kończąc na Internecie. ITU wspiera rozwój światowego społeczeństwa informacyjnego w celu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, prowadzi globalną politykę w zakresie częstotliwości, a także wspiera takie inicjatywy, jak zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu, wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku nowych technologii, rolę młodych ludzi na rynku cyfrowym oraz potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza dla jego najmłodszych użytkowników.
UKE od kilkunastu lat aktywnie uczestniczy w pracach ITU, w szczególności w zakresie tworzenia przepisów radiokomunikacyjnych, a także określania standardów technicznych związanych z nowymi technologiami ICT. Ponadto UKE bierze czynny udział w Światowych Konferencjach Radiokomunikacyjnych, które dokonują uzgodnień międzynarodowych w zakresie gospodarowania częstotliwościami, a te z kolei mają ogromy wpływ na rozwój usług telekomunikacyjnych, telewizji czy Internetu szerokopasmowego.
ITU organizuje również corocznie Globalne Sympozjum Regulatorów (Global Symposium for Regulators – GSR), które jest największym na świecie spotkaniem szefów i ekspertów z urzędów regulacyjnych rynku telekomunikacyjnego. Omawiane są wówczas strategie regulacyjne oraz podejścia regulacyjne do nowych trendów i wyzwań rynkowych. W 2013 r. UKE pełniło rolę gospodarza GSR. Uczestniczyło w nim łącznie około 700 wysokich rangą delegatów: ministrów ds. telekomunikacji, szefów organów regulacyjnych, liderów globalnych firm telekomunikacyjnych oraz przedstawicieli mediów. Uczestnicy polskiej edycji Sympozjum GSR-13 poszukiwali odpowiedzi na pytanie „Jak zapewnić wysoką konkurencyjność, jakość usług oraz stabilny wzrost sektora ICT w warunkach rosnącej przewagi największych graczy?”. Dyskutowali także na szereg innych ważnych z punktu widzenia rynku telekomunikacyjnego tematów, wśród których m.in. znalazły się następujące zagadnienia: zapewnienie równego traktowania wszystkich uczestników rynku, rozwój usług online, stabilne warunki rozwoju rynku telekomunikacyjnego, rola regulatorów w obszarach wzrostu gospodarczego oraz integracji społecznej, czy wreszcie temat tak ważny, jak przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.
UKE wspiera również inne ważne inicjatywy ITU w zakresie wyrównywania szans oraz tworzenia nowych możliwości na rynku cyfrowym, z którymi związane są m.in. takie działania, jak:
- uczestnictwo we wdrażaniu postanowień Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego – World Summit on Information Society (WSIS), który ma na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego na całym świecie;
- udział w projekcie „Dziewczyny w ICT” („Girls in ICT”), którego celem jest zachęcanie kobiet do budowania swojej ścieżki kariery w sektorze nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych;
- pomoc przy zapewnieniu udziału grupy polskich studentów w Światowym Szczycie Młodzieży („Global Youth Summit Beyond2015”), podczas którego młode pokolenie dzieliło się swoimi pomysłami i doświadczeniami na temat przyszłości zastosowania narzędzi ICT dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego.