piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    UKE: Analiza Wskaźnika Dostępności Usług Szerokopasmowych

    Zobacz również

    W latach 2013-2014 wzrosła liczba obszarów gminnych, w których wartości wskaźników kształtują się na poziomie równym bądź większym od 0,5. Ten pozytywny trend oznacza większą liczbę obszarów, w których ponad 50% lokali mieszalnych posiada dostęp do infrastruktury (usług) umożliwiającej korzystanie z usługi dostępu do Internetu, w szczególności o prędkości 30 Mb/s i więcej.

    - Reklama -

    Wzrosła także liczba obszarów gminnych charakteryzujących się
    najwyższymi wartościami wskaźników z przedziału <0,9 – 1). Taki wynik skutkuje wzrostem liczby obszarów, w których w zasadzie wszystkie lokale mieszkalne posiadają dostęp do infrastruktury i usług szerokopasmowych. W ujęciu globalnym należy zwrócić uwagę na rosnące wartości średnie wskaźników świadczące o ogólnym pozytywnym wzroście dostępności infrastruktury i usług, w szczególności infrastruktury zapewniającej 30 Mb/s i więcej. Analiza Wskaźnika Dostępności Usług Szerokopasmowych (WDUS) zawiera wyniki dla pięciu wskaźników. Najważniejszym z nich jest wskaźnik WDUS, który został wyjaśniony i opisany czterema dodatkowymi składowymi:

    •     Wskaźnika Dostępności Infrastruktury Szerokopasmowej (WDIS),
    •     Wskaźnika Penetracji Usługami Szerokopasmowymi (WPUS),
    •     Wskaźnika Konkurencji Infrastruktury Szerokopasmowej (WKIS),
    •     Wskaźnika Zrównoważonej Dostępności Infrastruktury (WZDI).

     
    Wskaźnik Dostępności Infrastruktury Szerokopasmowej oraz Wskaźnik Penetracji Usługami Szerokopasmowymi są zgodne z celami NPS i zostały wyznaczone dla poszczególnych obszarów gminnych:

    • Wskaźnik Dostępności Infrastruktury Szerokopasmowej (WDIS) – może być używany do weryfikacji NPS w zakresie „zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s do końca 2020 roku”,
    • Wskaźnik Penetracji Usługami Szerokopasmowymi (WPUS) – może być wykorzystany do sprawdzenia stopnia realizacji NPS w zakresie „doprowadzenia do wykorzystania usług dostępu o prędkości co najmniej 100 Mb/s przez 50% gospodarstw domowych do końca 2020 roku” oraz może być używany do badania realizacji Strategii Rozwoju Kraju 2020 w zakresie „Zwiększenia wykorzystania technologii cyfrowych”.

    Ponadto, konstrukcja wskaźników i ich wzajemna korelacja pozwalają na przeprowadzenie unikalnej analizy z wykorzystaniem bardzo szczegółowych danych, której wyniki można odnieść do realizacji celów Europejskiej Agendy Cyfrowej związanych z zapewnieniem dostępu do Internetu o prędkości 30 Mb/s oraz 100 Mb/s.

    Analiza została oparta na danych gromadzonych w Systemie Informacyjnym o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS). Wyniki prezentowane są dla obszarów gminnych, ale punktem wyjścia do analizy była ponad siedmiomilionowa baza punktów adresowych w  Polsce, w której znalazło się:

    •     w roku 2013 ponad 13,9 mln lokali mieszkalnych,
    •     oraz w 2014 roku prawie 14,1 mln lokali mieszkalnych.

    W analizie wykorzystywane były również informacje na temat liczby usług szerokopasmowych oraz zakończeń sieci. W bazie SIIS na koniec 2013 i 2014 roku zostało zaraportowanych odpowiednio 5 640 885 i 6 359 524 zakończeń sieci, w których  przedsiębiorcy telekomunikacyjni sprzedali adekwatnie 15 318 750 i 15 417 139 usług szerokopasmowych.
     
    Przy powyższych danych wyznaczenie WDUS pozwala na jednoznaczną i usystematyzowaną analizę rozwoju poszczególnych obszarów administracyjnych Polski w zakresie infrastruktury szerokopasmowej i dostępności usług szerokopasmowych dla użytkowników końcowych.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...