piątek, 20 września, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    UKE: Jak korzystać z telefonu za granicą

    Zobacz również

    Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował pożyteczny podręcznik konsumenta o roamingu międzynarodowym. Poradnik Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma na celu przedstawienie mechanizmów działania usługi roamingu oraz taryf stosowanych przez operatorów, a także wskazanie sposobów zabezpieczenia się przed niepotrzebnymi kosztami.

    - Reklama -

    Czym jest roaming międzynarodowy?

    Roaming międzynarodowy to usługa oferowana przez operatorów ruchomych sieci telefonicznych, która umożliwia korzystanie z telefonu komórkowego za granicą. Możliwość oferowania takiej usługi wynika z faktu, iż operatorzy sieci ruchomych posiadają odpowiednie umowy z operatorami zagranicznymi, co umożliwia użytkownikom odbieranie oraz inicjowanie połączeń, wysyłanie oraz odbieranie krótkich wiadomości tekstowych oraz korzystanie z innych usług telefoni ruchomej. Dokładny zakres usług oraz ich ceny zależą od postanowień odpowiednich umów pomiędzy operatorami.

    Operatorzy GSM zawierają umowy roamingowe z innymi operatorami GSM, a także z sieciami zbudowanymi w innych standardach (3G, iDEN, CDMA, telefonia satelitarna).

    Należy zauważyć, iż z uwagi na wzrastającą liczbę dostawców usług w sieci ruchomej, różnorodność oferty oraz zależności między operatorami (sojusze międzyoperatorskie) konsument nie zawsze jest świadomy, ile płaci oraz za co płaci.

    Kiedy korzystasz z telefonu komórkowego za granicą zagraniczny operator sieci komórkowej (host operator) przesyła odpowiedni rachunek Twojemu macierzystemu operatorowi (home operator). Następnie Twój operator wystawia Ci rachunek uwzględniający korzystanie z telefonu za granicą.

    Stawki za korzystanie z sieci za granicą są ustalane przez partnerskie sieci roamingowe. Do stawek operatorów zagranicznych operator macierzysty dolicza marżę w wysokości 15%. Całość opłat z tytułu roamingu podlega opodatkowaniu polskim VAT-em – 22%.

    Z uwagi na wspomniane wyżej zróżnicowanie zakresów umów międzyoperatorskich należy stwierdzić, iż konsumenci często mają problemy z porównaniem taryf w poszczególnych krajach.

    Większość użytkowników zazwyczaj nie sprawdza, w jaki sposób naliczane są opłaty oraz na jakich zasadach można korzystać z telefonu komórkowego za granicą. Rezultatem tej niewiedzy są przede wszystkim znaczne sumy pojawiające się na rachunkach.

    Jednocześnie miliony użytkowników jest zainteresowanych – głównie ceną usługi oraz jak najmniejszą liczbą formalności związanych z uruchomieniem telefonu za granicą.

    W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej konstrukcji roamingu z perspektywy konsumenta oraz przedstawić podstawowe informacje, jakie ten konsument powinien znać.

    Roaming międzynarodowy jest usługą skomplikowaną. Jeżeli użytkownik nie zapoznał się z zasadami działania roamingu oraz naliczania opłat, prawdopodobnie wie on niewiele o opłatach i zaskoczenie związane z wysokością rachunku może być duże.

    Wyjeżdżając za granicę zwykły konsument zadaje sobie następujące pytania:

    • w jaki sposób działa roaming?
    • jakie są opłaty?
    • kto je pobiera?

    W skrócie odpowiedzi brzmią następująco:

    • w momencie przekroczenia granicy własnego kraju użytkownik „rozpoczyna roaming”. Zagraniczny operator (host operator) przejmuje kontrolę nad wszystkimi połączeniami wychodzącymi oraz przychodzącymi na telefon komórkowy użytkownika;
    • wszelkie rozliczenia następują pomiędzy operatorami mającymi zawarte odpowiednie umowy roamingowe. Użytkownik nie otrzymuje żadnego odrębnego rachunku;
    • następnie operator, którego użytkownik jest abonentem, przesyła mu rachunek zawierający wszelkie rozliczenia związane z używaniem telefonu komórkowego za granicą.

    Po uzyskaniu podstawowych informacji użytkownik powinien zastanowić się, w jaki sposób można korzystać z telefonu komórkowego za granicą, aby ponosić jak najmniejsze opłaty?

    Z perspektywy pojedynczego konsumenta najważniejsze wydają się różnice pojawiające się po analizie rachunku telefonicznego otrzymanego po powrocie z zagranicznych wakacji czy wyjazdu służbowego. Konsumenci korzystający z telefonu komórkowego za granicą zwracają uwagę przede wszystkim na znaczne różnice w wysokości opłat. Różnice te wynikają z porównania wysokości opłat płaconych w kraju macierzystym z opłatami pobieranymi za korzystanie z telefonu za granicą.

    Jak zmniejszyć koszt połączeń wykonywanych za granicą?

    Połączenia oraz krótkie wiadomości tekstowe są o wiele droższe w przypadku korzystania z telefonu komórkowego poza granicami kraju.

    Wysokość taryf oraz zakres dostępnych usług są uzależnione od kraju, do którego się wybierasz.

    Pamiętaj, możesz zmniejszyć ewentualne koszty korzystania z roamingu – w wielu przypadkach znacznie – stosując poniższe rozwiązania.

    • Koszt korzystania z telefonu komórkowego za granicą zależy od tego, jak z niego korzystasz – intensywnie czy okazjonalnie.
    • Przed wyjazdem za granicę sprawdź opłaty swojego aktualnego dostawcy usług – to nic nie kosztuje!
    • Jeżeli nie będziesz zadowolony ze swojej dotychczasowej taryfy możesz spróbować ją zmienić – operatorzy sieci ruchomych mają bardzo bogatą ofertę roamingową, w szczególności w okresach świątecznym i wakacyjnym.
    • Koniecznie porównaj taryfy dotyczące użytkowników post-paid oraz pre-paid (użytkownicy pre-paid płacą w niektórych przypadkach dużo więcej).
    • Staraj się porównać taryfy oferowane przez wszystkich operatorów w danym kraju a nie tylko operatorów będących w sojuszu z Twoim operatorem macierzystym.
    • Pamiętaj o godzinach szczytu – warto dzwonić rano albo późnym wieczorem.
    • Używaj usług oferowanych przez Twojego aktualnego dostawcę usług w zakresie wyboru najtańszego operatora – zazwyczaj operatorzy oferują usługę polegającą na wysłaniu SMS-a i sprawdzeniu stawek operatorów zagranicznych.
    • Należy również pamiętać o zasadach taryfikacji, które w różnych krajach w zależności od sieci są odmienne – zazwyczaj pierwszy impuls taryfikowany jest po 60 sekundach a następne po kilkunastu (zazwyczaj jest to 15 sekund aczkolwiek w niektórych przypadkach każda sekunda taryfikowana jest jak impuls).
    • Złóż zlecenie zablokowania połączeń przychodzących na pocztę głosową. Przekierowywanie połączeń na pocztę głosową, kiedy korzystasz z telefonu poza granicami kraju, nie jest bezpłatne. W przypadku przekierowań (gdy telefon jest zajęty, nie odpowiada lub jest poza zasięgiem) połączenie przychodzące jest przesyłane automatycznie do kraju pobytu użytkownika i dopiero jeżeli nie zostanie podjęte, wraca do kraju, z którego wyszło. Oznacza to dodatkowe koszty – użytkownik płaci za przeniesienie połączenia za granicę i jego ponowne przekazanie do kraju , z którego wyszło.
    • Pamiętaj – zarówno połączenia wykonywane przez Ciebie jak i odbieranie oddzwaniającej poczty w roamingu jest płatne.
    • Staraj się używać krótkich wiadomości tekstowych zamiast wykonywania połączeń.
    • Używaj poczty elektronicznej zamiast telefonu.
    • Używaj lokalnych aparatów samoinkasujących – oczywiście sprawdź wcześniej taryfy.
    • Rozważ skorzystanie z usług lokalnego dostawcy usług w ruchomej publicznej sieci telefonicznej – w przypadku dłuższego pobytu warto kupić kartę SIM lokalnego dostawcy.
    • Przed wyjazdem za granicę warto upewnić się, czy usługa roamingu jest aktywna oraz uzyskać aktualne informacje na temat sieci działających w kraju, do którego planowany jest wyjazd (zasięg, oferowane usługi, opłaty za połączenia). Można na tej podstawie jeszcze w Polsce wybrać preferowanego operatora.
    • Korzystanie z roamingu jest proste: telefon sam wyszuka dostępne sieci GSM po włączeniu go na terytorium innego kraju i wybierze automatycznie jedną z nich. Po ok. 30-60 sekundach na wyświetlaczu pojawi się odpowiednia nazwa lub kod sieci.
    • Jeżeli chcemy mieć wpływ na wybór operatora i wskazać tego, który oferuje np. najniższe stawki opłat, najlepszą jakość połączeń lub interesujące nas usługi, należy wyszukać i wybrać preferowanego operatora manualnie, zmieniając ustawienia w opcjach menu telefonu (najczęściej pozycje USTAWIENIA/WYBÓR SIECI). Ręczny wybór operatora może być także konieczny w przypadku, jeśli nasz telefon nie wybierze sieci automatycznie po włączeniu.
    • Warto pamiętać, aby po ręcznym wybraniu operatora przełączyć aparat na wybór automatyczny. W przeciwnym wypadku każdorazowe wyjście z zasięgu spowoduje utratę sieci i konieczność ponownego ręcznego wyboru.
    • W roamingu istnieje możliwość korzystania z blokad następujących połączeń:

    – wszystkich rozmów wychodzących;
    – wszystkich rozmów przychodzących;
    – wszystkich wychodzących rozmów międzynarodowych;
    – rozmów wychodzących podczas roamingu, oprócz połączeń lokalnych i do Polski;
    – wszystkich połączeń przychodzących podczas roamingu.

    • Usługa blokady rozmów pozwala lepiej kontrolować wydatki związane z użytkowaniem telefonu za granicą.
    • Uprzedź najbliższe grono znajomych oraz rodzinę o wyjeździe, w ten sposób można uniknąć niepotrzebnych telefonów, a co za tym idzie niepotrzebnych wydatków – pamiętaj, płacisz za odbierane połączenia!

    Należy również zwrócić uwagę na zasady naliczania opłat za określone rodzaje połączeń oraz usług. Generalnie opłaty za rozmowy inicjowane przez Abonenta za granicą naliczane są według stawek obowiązujących u danego operatora zagranicznego – operator krajowy dolicza również marżę za udostępnienie usług roamingowych.

    W roamingu pobierane są również opłaty za połączenia przychodzące. Osoba inicjująca połączenie płaci jak za połączenie z siecią danego operatora, natomiast osoba przyjmująca połączenie ponosi koszty za międzynarodową część połączenia. Opłaty za SMSy wysyłane za granicą naliczane są według stawek danego operatora zagranicznego – operator krajowy dolicza określoną marżę za udostępnienie usług roamingowych. Całość kwoty podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%.

    Gdzie znaleźć informacje?

    W dniu 4 października 2005 r. Komisja Europejska uruchomiła stronę internetową przeznaczoną dla użytkowników wyjeżdżających za granicę. Strona została uruchomiona, aby konsumenci mogli sprawdzić, ile będą płacić w określonym miejscu w Europie za korzystanie z telefonu komórkowego. Komisarz Unii Europejskiej, Pani Viviane Reding, zleciła stworzenie takiej strony z uwagi na wysokie koszty roamingu międzynarodowego oraz niską świadomość konsumentów co do wysokości opłat stosowanych w różnych krajach europejskich.

    W związku z tym, jeżeli masz dostęp do Internetu, warto odwiedzić stronę przygotowaną przez Komisję Europejską.

    Strona Komisji Europejskiej

    www.europa.eu.int/information_society/activities/roaming

    Strona sieci ERA

    www.era.pl
    http://www.era.pl/index.php?id=roam2&zone=-1&section=korp

    Strona sieci Plus

    www.plusgsm.pl
    www.plusgsm.pl/roaming
    www.plusgsm.pl/roaming/informacje_podstawowe/kieszonkowa_ulotka/ulotka.pdf

    Strona sieci Orange

    www.orange.pl
    www.orange.pl/roaming

    Pełna treść Przewodnika dla konsumentów wraz z przykładowymi taryfami opłat za roaming międzynarodowy jest dostępna w załączonym pliku:

    Przewodnik_konsumencki_Roaming.pdf 676 kB

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Słuchawki Sony z serii 1000X teraz w kolorze Smoky Pink

    Sony poinformowało o wprowadzeniu nowej wersji kolorystycznej nagradzanych słuchawek z serii 1000X z wiodącym systemem redukcji hałasu.​​​Dwa modele z...