11 lutego br. w Warszawie rozpoczęła się doroczna konferencja FTTH Rady Europy, po raz pierwszy organizowana w Polsce. Wydarzenie to objęli patronatem: Minister Administracji i Cyfryzacji, Minister Infrastruktury i Rozwoju oraz Prezes UKE. Konferencja FTTH jest największym światowym forum, skupiającym decydentów Komisji Europejskiej i rządów krajowych, specjalistów, analityków oraz ekspertów branży szerokopasmowego systemu telekomunikacyjnego.
Podczas trwania konferencji mają miejsce nie tylko wystąpienia i debaty, ale także liczne, specjalistyczne warsztaty, pokazy praktyczne oraz wystawa produktów, rozwiązań i trendów. Nieodłącznym wydarzeniem konferencji FTTH jest również przyznanie nagród „The FTTH Council Europe Award” za rozpowszechnianie idei oraz tworzenie korzystnych warunków dla budowania sieci FTTH w Europie. Nagrodę w kategorii indywidualnej otrzymał Dik Wessels, inwestor holenderski, natomiast w kategorii operatorskiej – portugalski DS TELECOM.
W uroczystości otwarcia wzięli udział wysocy przedstawiciele polskiej administracji: Andrzej Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji, Iwona Wendel, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej; a także Karin Ahl, Prezes FTTH Council i Fatima Barros, Przewodnicząca BEREC.
Minister Andrzej Halicki w swoim wystąpieniu nawiązał do 25-lecia wolności naszego kraju, które okazały się okresem ogromnego skoku cywilizacyjnego. – Wszyscy wciąż jesteśmy świadkami tego procesu, bo rozwój i upowszechnienie nowoczesnej infrastruktury światłowodowej ciągle dokonuje głębokich i nieodwracalnych zmian w sposobie w jaki pracujemy, żyjemy. Dostęp do sieci FTTH jest impulsem do tworzenia wielu innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym – cytując Galileusza – może z czasem zobaczymy rzeczy, których jak dotąd nie możemy sobie wyobrazić. Po krótkim podsumowaniu projektów inwestycyjnych w obszarze sieci szerokopasmowych, zapewnił, że ten obszar jest traktowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji priorytetowo.
Z kolei Magdalena Gaj, Prezes UKE, przytoczyła dwa najpopularniejsze mity, odnoszące się do budowy sieci szkieletowo-dystrybucyjnych: pierwszy mówiący o tym, że sieci szerokopasmowe będą zbędne i niewykorzystane, oraz drugi, że będą zbyt drogie dla użytkownika końcowego. – W 1920 roku David Sarnoff pytany o to, czy inwestować w radio odpowiedział, że – bezprzewodowa pozytywka” nie posiada żadnej wartości handlowej, bo któż chciałby płacić za wiadomość wysłaną „właściwie do nikogo”? (…) Ta anegdota pokazuje, że czasami warto być wizjonerem, aby nie przegapić ogromnej szansy. W dalszej części wystąpienia, Prezes Gaj argumentowała, dlaczego stabilność i szybkość połączenia internetowego są tak ważne dla firm, które prowadzą działalność transgraniczną, instytucji zdrowia publicznego, instytucje finansowych, szkół i mediów: – Internet jest krwiobiegiem gospodarki. Rozwój infrastruktury światłowodowej będzie prowadzić do dalszego wzrostu gospodarczego i przyczyni się do polepszenia jakości życia, umożliwiając działanie usług takich jak e-biznes, e-zdrowie, telepraca czy e-learning. – podkreśliła Magdalena Gaj. Przybliżyła perspektywę użytkownika końcowego sieci FTTH: – Można sobie łatwo wyobrazić, że dzięki powszechnemu dostępowi do ultraszybkiego Internetu studenci z krajów mniej rozwiniętych i obszarów wiejskich będą mogli studiować na najlepszych uczelniach z domu – dzięki platformom e-learningowym, mamy będą mogły pracować z domu dzieląc swój czas proporcjonalnie między pracę a wychowywanie dziecka, a osoby w podeszłym wieku będą mogły skonsultować się z lekarzem bez wychodzenia z domu i uciążliwego czekania w kolejkach.
W programie tegorocznego spotkania znalazło się 14 sesji tematycznych. W wykładzie głównym, przeprowadzonym przez zespół wykonawczy FTTH Council, a dotyczącym przyszłej roli sieci w Europie i na świecie, paneliści podkreślali, że szybkie łącza szerokopasmowe to podstawa dla konkurencyjności w Europie. Kilkanaście pozostałych spotkań skupiało się na różnorodnych zagadnieniach związanych z sieciami FTTH, m.in. inteligentnym miastom, zastosowaniu sieci w e-administracji i e-learningu, budowie i finansowaniu infrastruktury oraz innowacyjnym rozwiązaniom.
10 lutego odbyło się również dziewięć warsztatów eksperckich, przedstawiających różne perspektywy rozwoju sieci FTTH, m.in. rządową i samorządową, inwestorską, techniczną oraz operatorską. Jeden z warsztatów został poświęcony także polskim doświadczeniom w obszarze planowania, projektowania i budowy sieci FTTH i odbył się m.in. z udziałem ekspertów UKE: Marzeny Śliz, Dyrektora Departamentu Rozwoju Infrastruktury, Luizy Czyż-Trzcianowskiej, Dyrektora Departamentu Hurtowego Rynku Telekomunikacyjnego, Tomasza Karamona, Dyrektora Departamentu Techniki oraz Tomasza Batora, Dyrektora Departamentu Strategii i Analiz Rynku Telekomunikacyjnego.