Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym orzekł, że Prawo Telekomunikacyjne nie przewiduje zatwierdzania cenników przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, a jedynie daje mu możliwość zgłoszenia sprzeciwu. To precedensowe rozstrzygnięcie.
Sąd wydał taki wyrok rozstrzygając w sprawie skargi Telekomunikacji Polskiej na decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która dotyczyła cennika krajowych łączy dzierżawionych TP. WSA podzielił w całości argumentacją TP i stwierdził nieważność decyzji prezesa UKE.
Zgodnie z rozstrzygnięciem sądu brak sprzeciwu prezesa UKE w terminie 30 dni oznacza, że cennik może wejść w życie. Przesądza ponadto definitywnie, że jeśli prezes UKE nie zgłosił swojego sprzeciwu w ciągu 30 dni, to po tym czasie nie może już tego zrobić i tym samym zablokować wejście cennika w życie.
Orzeczenie sądu ma charakter precedensowy. – Uważamy, że podobne rozstrzygnięcia będą zapadały w innych tego rodzaju sprawach – powiedział dyrektor Pionu Współpracy Regulacyjnej Grupy TP Maciej Rogalski. – Wyrok sądu jednoznacznie określił zakres kompetencji prezesa UKE, który nie może dowolnie zmieniać swojej decyzji, dotyczącej cennika TP.
Zdaniem TP decyzja sądu wskazuje też, że prezes UKE nie może wpływać na obowiązywanie cennika, który został wdrożony bez sprzeciwu UKE. – W przeciwnym razie zakłócałoby to bieżące funkcjonowanie przedsiębiorcy telekomunikacyjnego – zauważa Maciej Rogalski.