Sąd Apelacyjny wyrokiem z 12 sierpnia br. oddalił apelację spółki Polkomtel od wyroku SOKiK. W dniu 12 sierpnia 2015 r. przed Sądem Apelacyjnym odbyła się sprawa z apelacji Polkomtel sp. z o.o. od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 18 marca 2013 r. sygn. akt XVII AmT 218/09 oddalającego odwołanie Polkomtela od decyzji Prezesa UKE z 29 września 2009 r. którą Prezes UKE ustalił, że na rynku zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej
Polkomtela nie występuje skuteczna konkurencja i wyznaczył spółkę Polkomtel jako przedsiębiorcę telekomunikacyjnego, który zajmuje znaczącą pozycję na wyżej wymienionym rynku oraz nałożył na niego obowiązki regulacyjne.
Należy zaznaczyć, że Sąd Apelacyjny rozpoznawał apelację Polkomtela od wyroku SOKiK po raz drugi. Pierwszym wyrokiem z dnia 29 stycznia 2014 r. sygn. akt VI ACa 791/13 Sąd Apelacyjny na skutek apelacji Polkomtel uchylił zaskarżoną decyzję Prezesa UKE. Sąd Najwyższy po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Prezesa UKE wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2015 r. sygn. akt III SK 50/14 uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego i przekazał temu sądowi sprawę do ponownego rozpoznania.
Sąd Apelacyjny wyrokiem oddalił apelację Polkomtela.
W krótkich ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd Apelacyjny wskazał, że zgodnie z treścią art. 39820 kodeksu postępowania cywilnego rozpoznając sprawę ponownie jest związany wykładnią dokonaną przez Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 23 kwietnia 2015 r. sygn. akt III SK 50/14 rozstrzygnął wszystkie kluczowe kwestie w niniejszej sprawie. Sąd Najwyższy stwierdził, iż nie było koniecznym ponowne poddawanie projektu decyzji konsolidacji w sytuacji gdy usunięty z ostatecznej wersji treści decyzji obowiązek regulacyjny nie wpływał na stosunki handlowe między państwami członkowskimi oraz, że brak jest podstaw aby poddawać pod wątpliwość, iż doszło do porozumienia między Prezesem UKE i Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie ostatecznej treści decyzji.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. Akt VI Aca 881/15