czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    UKE: Wyniki pomiarów sygnału naziemnej telewizji cyfrowej

    Zobacz również

    Ponad 98% zbadanych miejscowości bez problemu odbiera sygnał z cyfrowych multipleksów – wynika z przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na terenie siedmiu województw pomiarów możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Jedynie w 24 miejscowościach niezbędne będą dodatkowe działania nadawców i spółki EmiTel, mające na celu zapewnienie na ich terenie odbioru sygnału cyfrowego. Ocenę możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) prowadzono

    - Reklama -

    na obszarach, gdzie w I i II etapie nastąpi wyłączenie analogowych stacji telewizyjnych. Jest to teren 505 gmin (łącznie 6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków.

    W I etapie 7 listopada br. wyłączenie sygnału analogowego z nadajników naziemnych nastąpi na obszarze województwa lubuskiego oraz w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W II etapie  28 listopada br. wyłączone zostaną nadajniki emitujące sygnał analogowy w województwie pomorskim oraz na terenie części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

    Zakres pomiarów
    Badania propagacji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w terenie prowadzono od lipca do połowy września 2012 r. w oparciu o zespoły pomiarowe z Delegatur Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wykonanie blisko 8400 pomiarów wymagało zaangażowania pracowników z 10 spośród 16 delegatur UKE. Łączny czas pomiarów to blisko 1800 godzin, a ruchome stacje pomiarowe pokonały ponad 38 tysięcy kilometrów.

    Pomiary przeprowadzono w 1217 miejscowościach, co do których wcześniejsze analizy wskazywały, że mogą tam wystąpić problemy z sygnałem cyfrowym (np. miejscowości, które są na granicy zasięgu sygnału z nadajnika lub są zasłonięte przeszkodami terenowymi). Analizy laboratoryjne przeprowadzone jeszcze przed pomiarami w terenie wskazywały, że w tych miejscowościach położonych na terenie 221 gmin ze względu na niski poziom sygnału (w granicach 56 -78 dBµV/m) odbiór może być znacznie utrudniony lub wręcz niemożliwy.

    Wyniki pomiarów w terenie

    W 1193 miejscowościach (98% zbadanych), można już dziś bez problemu odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Jedynie w 24 miejscowościach odbiór sygnału DVB-T jest warunkowo możliwy lub brak jest możliwości jego odbioru. Dotyczy to głównie miejscowości, w których do tej pory sygnał analogowej telewizji naziemnej nie mógł być odbierany lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony.

    Odbiór warunkowy oznacza, że przy dobrych warunkach propagacji oraz zawieszeniu anteny odbiorczej na odpowiedniej wysokości odbiór sygnału DVB-T będzie możliwy. Należy liczyć się jednak z możliwością występowania zakłóceń w postaci klatkowania obrazu, przerywania odbioru lub zerwania synchronizacji. W tym zakresie UKE zaleca by w miejscowościach, w których odbiór sygnału jest utrudniony anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości minimum 10 metrów.

    Na podstawie dotychczasowych pomiarów sygnału można zdecydowanie stwierdzić, że proces cyfryzacji telewizji na tym etapie spełnia założenia zawarte w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, dotyczące zapewnienia wymagalnego pokrycia dla co najmniej 95% ludności Polski – powiedziała Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Dzięki cyfryzacji widzowie zyskują już dziś dostęp do większej liczby programów telewizyjnych oraz nowej wyższej jakości sygnału telewizyjnego i dodatkowych usług – dodała Prezes UKE.

    Wyniki przeprowadzonej oceny zostaną przekazane nadawcom programów telewizyjnych i będą stanowiły cenne wsparcie dla ewentualnych działań mających na celu poprawę zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej np. poprzez zwiększenie mocy, zmianę częstotliwości, podniesienie anten nadawczych nadajników lub tzw. doświetlenia.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...