W ostatnim czasie udostępniono w aplikacji możliwość wykonywania pomiarów z wykorzystaniem IPv6, wprowadzono poprawki bezpieczeństwa systemu oraz inne poprawki funkcjonalne zasugerowane przez użytkowników w ramach otwartych testów. Dotychczas w ramach otwartych testów konta zarejestrowało około 1,5 tys. użytkowników. Wykonali oni ponad 4,5 tys. pomiarów.
Etap przeprowadzania testów pozwala na weryfikację działania mechanizmu w praktyce, a także wprowadzanie niezbędnych zmian i ulepszeń. Testy mechanizmu potrwają do końca października.
System pomiarowy przygotowuje wybrana w konkursieOtwórz w nowym oknie firma V-Speed sp. z o.o. System składać się będzie z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne i aplikacji WEB. Dostępna będzie także aplikacja mobilna (działająca na Android oraz iOS), jednak z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały walor wyłącznie informacyjny.
Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi.
Publiczne testy poprzedziła weryfikacja mechanizmu przez zewnętrznego eksperta oraz 1,5 miesięczne testy wykonane przez dostawców usług dostępu do internetu. Wzięło w nich udział 230 przedsiębiorców.
Co mierzy aplikacja?
Dzięki aplikacji na komputery stacjonarne konsument będzie mógł sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia w przypadku swojej usługi stacjonarnego internetu. W odróżnieniu od innych dostępnych w sieci narzędzi aplikacja pozwoli na wiarygodny pomiar usługi, gdyż zweryfikuje w jakich warunkach był realizowany. Aplikacja sprawdzi m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.
Czy na podstawie uzyskanych wyników można reklamować usługę?
W okresie testowym wyniki pomiarów mają walor wyłącznie informacyjny i nie mogą być wykorzystywane w celach reklamacyjnych. Po zakończeniu testów oraz ostatecznej weryfikacji aplikacji, Prezes UKE dokona certyfikacji mechanizmu. Wówczas wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie.
Jak uruchomić test?
Aby skorzystać z wersji testowej mechanizmu, należy wejść na stronę: https://pro.speedtest.plOtwórz w nowym oknie i zarejestrować się. Po zalogowaniu się na utworzone konto należy pobrać i zainstalować aplikację dla komputerów osobistych. Po przygotowaniu komputera zgodnie z instrukcją można zmierzyć jakość usługi.
Do kiedy można skorzystać z testowej wersji aplikacji?
Otwarte testy potrwają do 31 października 2018 r. Po ich zakończeniu Prezes UKE dokona ostatecznej weryfikacji zgodności mechanizmu z wymogami technicznymi i zadecyduje o certyfikacji mechanizmu.
Gdzie można zgłosić uwagi dotyczące aplikacji?
Jeżeli przy korzystaniu z testowanej aplikacji konsument napotka problemy z jej funkcjonowaniem lub chciałby się podzielić uwagami dotyczącymi działania testowej wersji aplikacji, może to zrobić za pomocą poczty elektronicznej wysyłając informację na adres beta@pro.speedtest.pl
Uwagi pozwolą na ocenę działania aplikacji i umożliwią jej udoskonalenie.