Podjęte dzisiaj decyzje pozwolą zwiększyć dostęp do szybkiego i ultraszybkiego Internetu w UE. W dzisiejszym społeczeństwie informacyjnym dostęp do szybkich połączeń internetowych jest niezbędnym warunkiem wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.
W swojej agendzie cyfrowej dla Europy Unia zobowiązała się zagwarantować wszystkim obywatelom UE dostęp do zwykłego połączenia szerokopasmowego do roku 2013 oraz do szybkiego i ultraszybkiego Internetu do roku 2020.
– Przedstawione środki sprawią, że Europejczycy będą mogli korzystać z Internetu najwyższej jakości – będzie to Internet, jakiego oczekują i na jaki zasługują, który umożliwi im dostęp do treści i usług, z których pragną korzystać, powiedziała komisarz do spraw agendy cyfrowej Neelie Kroes.
Pakiet przyjętych środków obejmuje:
- zalecenie w sprawie dostępu do sieci nowej generacji, dzięki któremu dostawcy usług telekomunikacyjnych będą wiedzieli, jakie przepisy unijne mają zastosowanie
- wniosek mający na celu zapewnienie częstotliwości dla bezprzewodowych usług szerokopasmowych do roku 2013
- dokument programowy dotyczący najskuteczniejszych metod wspierania publicznych i prywatnych inwestycji w szybkie i ultraszybkie sieci internetowe.
Dzięki szybkim połączeniom szerokopasmowym możemy pracować w domu lub w podróży, firmy obniżają koszty, co zwiększa ich konkurencyjność, pojawiają się nowe interaktywne usługi w dziedzinie edukacji czy zdrowia. Średni poziom rozpowszechnienia połączeń szerokopasmowych w Europie jest najwyższy na świecie. Jednak zaledwie 1 proc. Europejczyków ma dostęp do szybkich światłowodowych łączy internetowych w swoich domach, podczas gdy w Japonii odsetek ten wynosi 12 proc., a w Korei Płd. – 15 proc.