czwartek, 28 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    URTiP radzi

    Zobacz również

    W przypadku kradzieży telefonu komórkowego powinniśmy w pierwszej kolejności poprosić operatora o blokadę karty SIM. W ten sposób uniemożliwimy złodziejom dzwonienie na nasz rachunek – radzili na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP).

    - Reklama -

    Później powinniśmy powiadomić policję o kradzieży naszego telefonu i poprosić o wydanie zaświadczenia o kradzieży. Z tym zaświadczeniem powinniśmy pójść do operatora naszej sieci komórkowej.

    Oprócz zaświadczenia policyjnego potrzebne będą także dokument ze zdjęciem oraz dokumenty zawierające numer IMEI: paragon lub faktura VAT zakupionego telefonu, karta gwarancyjna, umowa o świadczeniu usług podpisana z operatorem oraz umowa kupna, sprzedaży lub darowizny telefonu. IMEI to 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, którego zablokowanie uniemożliwi korzystanie z naszego telefonu przy pomocy innej karty SIM.

    Po złożeniu tych dokumentów u operatora musimy jeszcze wypełnić formularz zgłoszenia zablokowania telefonu. Operator zablokuje numer IMEI w ciągu 1 dnia od zgłoszenia. Od tej pory nasz telefon nie będzie mógł być używany w żadnej sieci.

    Użytkownicy telefonów na kartę mogą zgłosić blokadę numeru IMEI, jeżeli wcześniej zarejestrowali się u operatora i podali mu dane identyfikacyjne.

    Prawo telekomunikacyjne nakazuje operatorom telekomunikacyjnym od 1 stycznia br. blokowanie skradzionych telefonów komórkowych, tak by nie mogły być wykorzystywane przez nowych użytkowników za pomocą numeru IMEI.

    Przedstawiciele Urzędu mówili także, jak ustrzec się przed kupnem skradzionego telefonu.

    Gdy chcemy kupić telefon z niepewnego źródła, powinniśmy najpierw otworzyć klapkę na baterie. Pod nią powinna się znajdować nalepka z numerem IMEI.

    Jeżeli naklejka jest na miejscu, powinniśmy włożyć z powrotem baterię, włączyć telefon, wpisać na klawiaturze „*#06#” i wcisnąć przycisk do odbierania połączeń przychodzących. Wtedy pojawi się numer, który powinien być taki sam jak numer IMEI. Jeżeli jest inny – może to oznaczać, że telefon jest kradziony, a jego poprzedni właściciel nie przekazał tego operatorowi.

    Jeżeli nadal wszystko jest w porządku, powinniśmy sprawdzić telefon, który kupujemy, na jeszcze jeden sposób. Naszą kartę SIM powinniśmy włożyć do telefonu, a następnie włączyć go. Jeżeli aparat jest zablokowany, na wyświetlaczu Nokii pojawi się komunikat „SIM card registration failed”, a Ericssona – „Invalid Mobile”. Telefony innych sieci pokażą podobny komunikat albo w ogóle nie wyświetlą sygnału najbliższej stacji bazowej.

    Jak poinformował rzecznik prasowy URTiP-u w komunikacie prasowym, rocznie kradnie się w Polsce ok. 1 miliona telefonów komórkowych.

    źródło: PAP

    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    - Reklama -

    Najnowsze

    Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE

    Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu...