Stany Zjednoczone, Szwecja i Japonia to kraje, które najlepiej ze wszystkich wykorzystują technologie telekomunikacyjne w celu poprawienia poziomu życia swoich obywateli.
Connectivity Scorecard, stworzony przez profesora Leonarda Wavermana z London Business School, to kwestionariusz badawczy, który bierze pod uwagę około 30 różnych kryteriów pozwalających zbadać sposób używania osiągnięć telekomunikacji.
Wszystkie inne badania mierzą tylko jak wiele zainwestowano w sektor ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne – red.) – mówi profesor Ilkka Lakaniemi z Nokia Siemens Networks, która zamówiła badania. Lakaniemi zwraca uwagę na to, że w badaniach Wavermana Korea Południowa uplasowała się w środku stawki, tymczasem w innych badaniach zajmuje najwyższe pozycje.
Jasno wskazuje to, że Koreańczycy bardzo dużo inwestują, ale nienajlepiej wykorzystują te inwestycje. W Korei Południowej państwo bardzo interesuje się inwestycjami w telekomunikację, ale są one słabo wykorzystywane przez przemysł. Z rozwoju telekomunikacji korzystają tam przede wszystkim klienci indywidualni. Istnieje wiele aplikacji konsumenckich, wiele aplikacji rozrywkowych i tym podobnych rzeczy, ale nie służą one zwiększeniu produktywności – zauważa Lakaniemi.
W skali wykorzystania telekomunikacji w celu poprawienia poziomu życia obywateli przyznawano od 1 do 10 punktów. Sporządzono dwie listy, a ich wyników nie można ze sobą porównywać.
Lista „gospodarek nastawionych na innowację” wygląda następująco:
- USA 6,97 pkt.,
- Szwecja 6,83 pkt.,
- Japonia 6,80 pkt.,
- Kanada 6,50 pkt.,
- Finlandia 6.10 pkt.,
- Wielka Brytania 6,10 pkt.,
- Australia 5,93 pkt.,
- Niemcy 5,52 pkt.,
- Francja 5,07 pkt.,
- Korea Południowa 4,78 pkt.,
- Hongkong 4,46 pkt.,
- Włochy 3,85 pkt.,
- Hiszpania 3,56 pkt.,
- Węgry 3,18.,
- Czechy 3,11.,
- Polska 2,18.