13 października 2022 r.- To dzień, który stanowi ważny kamień milowy dla usługi Lenovo CO2 Offset, pierwszej w swoim rodzaju inicjatywy w branży technologicznej: Klienci Lenovo zrównoważyli ponad 1 milion ton metrycznych dwutlenku węgla z zakupów komputerów Think PC (komputerów stacjonarnych, stacji roboczych, laptopów). Jest to odpowiednik gazów cieplarnianych emitowanych z ponad 215 000 pojazdów osobowych przejechanych w ciągu jednego roku. Firma ogłosiła również, że przedsiębiorstwa mogą teraz skorzystać z usługi
CO2 Offset przy zakupie wybranych serwerów Lenovo ThinkSystem.
– Choć naszym celem końcowym zawsze powinno być zmniejszenie wpływu na środowisko, offset węglowy – wykorzystany w sposób odpowiedzialny i niezależnie akredytowany – jest potężnym narzędziem napędzającym dodatkowe i bardzo potrzebne wsparcie dla działań na rzecz klimatu. Kamień milowy, który dziś świętujemy, oraz rozszerzenie usług offsetowych CO2 o nasze portfolio serwerów, podkreśla skupienie i energiczność naszych wysiłków, aby włączyć naszych klientów w walkę ze zmianami klimatycznymi. W ramach naszej transformacji z dostawcy komputerów do dostawcy szerokiego spektrum usług, zamierzamy nadal dostarczać rozwiązania, które pomogą naszym klientom osiągnąć ich własne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju – powiedziała Claudia Contreras, dyrektor wykonawczy Global Sustainability Services w Lenovo.
Dzięki prostemu dodatkowi do zakupu, przedsiębiorstwa i konsumenci mogą zrównoważyć emisję dwutlenku węgla powstałą od momentu wyprodukowania do wysyłki komputera lub serwera, a także energię zużytą w trakcie średniego cyklu życia urządzenia. Dzięki współpracy z ClimeCo, niezależnym globalnym doradcą, fundusze przekazywane są na wsparcie zatwierdzonych przez ONZ projektów środowiskowych, takich jak wiatraki, ogniwa słoneczne i inicjatywy w zakresie energii odnawialnej, w tym innowacyjne metody wykorzystujące produkty uboczne rolnictwa generujące energię elektryczną. Na początku 2022 r. firma Lenovo rozszerzyła swój program kompensacji emisji dwutlenku węgla, znany dotąd klientom komercyjnym, o produkty z serii Lenovo Legion i Yoga, docierając tym samym do konsumentów indywidualnych.
Rosnące zapotrzebowanie na usługi ESG
Od momentu uruchomienia w 2021 r. wskaźnik wykorzystania usług Lenovo CO2 Offset wzrasta, a ilość dwutlenku węgla skompensowanego przez klientów rośnie dwucyfrowo z kwartału na kwartał. Z tych danych wynika, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań IT, które zaspokajają ich potrzeby związane z ESG i umożliwiają im zmniejszenie śladu środowiskowego.
Wykraczając poza kompensację
Kompensacja emisji dwutlenku węgla to tylko jeden z elementów podejścia Lenovo do zrównoważonych innowacji. Lenovo TruScale oferuje sprzęt i usługi technologiczne na zasadzie subskrypcji lub „as-a-service”, minimalizując odpady w całym łańcuchu wartości. Dobrym tego przykładem jest usługa TruScale, która pomaga firmom w ponownym wykorzystaniu i recyklingu sprzętu IT wycofanego z eksploatacji, co wzmacnia gospodarkę obiegową i ogranicza ilość odpadów.
– Zarządzanie środowiskiem wykracza daleko poza kompensację dwutlenku węgla, która jest tylko jednym z narzędzi w zestawie. Wykorzystujemy nasze możliwości w zakresie sprzętu, infrastruktury, oprogramowania i usług, a także mobilizujemy naszych partnerów do tworzenia innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań IT. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że tylko dzięki silnej współpracy uda nam się zrealizować nasze ambicje związane z emisją na poziomie zerowym netto. Mając to na uwadze, będziemy nadal wspierać gospodarkę obiegową, eliminować odpady w całym łańcuchu wartości, ograniczać wykorzystanie materiałów pierwotnych w produktach, skupiać się na źródłach odnawialnych i zawsze utrzymywać rygorystyczne standardy dostawców zgodne z naszą misją– powiedziała Contreras.
Firma Lenovo jest również pionierem w zakresie istotnych innowacji, takich jak zastosowanie technologii lutowania niskotemperaturowego, która zmniejsza emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji komputerów PC, i udostępniła ją branży za darmo. Dodatkowo, technologia Lenovo Neptune Direct Water-Cooling zapewnia wiodącą w branży wydajność centrów danych poprzez recykling pętli ciepłej wody do chłodzenia systemów i umożliwia klientom zmniejszenie zużycia energii nawet o 40 procent. W procesie wytwarzania produktów Lenovo integruje tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu, a także rozszerza rodzaje stosowanych materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak magnez pochodzący z recyklingu w produkcji swoich urządzeń.
Cele firmy dotyczące redukcji emisji dla osiągnięcia poziomu zerowego netto są obecnie analizowane przez inicjatywę Science Based Targets pod kątem ich zgodności ze standardem Net-Zero. W latach 2021-22 Lenovo odnotowało postęp w realizacji celów dotyczących redukcji emisji do 2030 r., w tym 15% redukcję emisji z zakresów 1 i 2 (bezpośrednich). Firma coraz bardziej skupia się na współpracy z dostawcami w celu zmniejszenia intensywności emisji w całym łańcuchu wartości (emisje zakresu 3).
Lenovo Solutions and Services Group (SSG) skupia wszystkie rozwiązania i usługi IT Lenovo w zakresie komputerów, infrastruktury i inteligentnych pionów, w tym oferty usług wsparcia, zarządzania, projektowania i serwisowania, w ramach jednej dedykowanej organizacji. Dzięki sieci ponad 20 000 techników na 180 rynkach, SSG pomaga klientom przekształcać ich firmy w skali globalnej i lokalnej, dostarczając praktyczne innowacje, które wzmacniają ich przewagę konkurencyjną.