Office 365 to rozwiązanie Microsoft składające się z tradycyjnych aplikacji, m.in. Excel, Word oraz usług chmurowych, które podbiło rynek. Łatwość rozbudowy i wdrażanie kolejnych funkcjonalności spowodowało, że Office 365 jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań do prac biurowych. Co raz więcej firm dostrzega zalety kompleksowej oferty jaką daje Office 365. To przede wszystkim możliwość pracy zespołowej z poziomu przeglądarki internetowej.
Z produktu można korzystać zarówno w wersji stacjonarnej jaki i mobilnej. Wdrożenie usługi w przedsiębiorstwie nie jest trudnym zadaniem, ale warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy odpowiednio przygotują infrastrukturę przedsiębiorstwa oraz urządzenia przed wdrożeniem.
Komputronik Biznes to integrator rozwiązań IT, który oferuje kompleksowe wsparcie firm i instytucji. W ostatnim czasie przeprowadził implementację Office 365 w Bidfood Farutex – to wiodący dystrybutor żywności dla sektora HoReCa w Polsce. Firma zdecydowała się na migrację usług poczty e-mail do rozwiązań chmurowych Office365. Prace wdrożeniowe zostały podzielone na kilka etapów. Finalnie projekt zakończył się wdrożeniem serwera MS Exchange 2019 w konfiguracji hybrydy i usunięciem wcześniejszej, lokalnej wersji MS Exchange. Dzięki temu Bidfood Farutex zyskał możliwość pracy na rozwiązaniu chmurowym, odciążył własny dział IT z zadań związanych z administracją serwerem poczty oraz poprawił efektywność zarządzania środowiskiem pocztowym.
– Wdrożenie środowiska Microsoft w przedsiębiorstwie nie jest trudnym procesem. Prace z klientami zawsze zaczynamy od przeprowadzenia audytu potrzeb biznesowych i oprogramowania. Na tej podstawie przygotowujemy rekomendację i ofertę. Nasi specjaliści odpowiadają nie tylko za wdrożenie i konfigurację, ale również za szkolenia pracowników i późniejsze wsparcie powdrożeniowe. Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że klienci, którzy zdecydowali się na implementację tego rozwiązania nie tylko zoptymalizowali koszty, ale przede wszystkim zwiększyli efektywność pracy swoich zespołów – mówi Paweł Krupa, Business Development Manager Komputronik Biznes
Optymalizacja kosztów
Ogromną korzyścią wdrożenia usługi Office 365 jest optymalizacja kosztów. Standardowe rozwiązania wymagają zakupu osobnej licencji dla każdego użytkownika. Office 365 zmienia to podejście. W ramach jednej opłaty uzyskuje się dostęp aż do 15 licencji, które mogą być rozdzielone na 5 komputerów, 5 tabletów i 5 telefonów komórkowych. Doskonale sprawdza się to w przypadku firm zatrudniających pracowników terenowych. Przewagą rozwiązania jest również dostęp do aktualizacji systemu. Tak długo jak opłaca się abonament, zawsze otrzymuje się dostęp do najnowszych rozwiązań oferowanych przez producenta.
W ramach swoich pakietów Microsoft oferuje także usługę OneDrive. To przestrzeń dyskowa w chmurze, której pojemność wynosi aż 1 TB. Te dwa aspekty powodują, że Office 365 jest idealnym narzędziem do pracy w grupie. Użytkownik dostaje szereg możliwości konfigurowania dostępu do gromadzonych w chmurze informacji, w tym sposobów zarządzania nimi oraz ich edytowania. Cała usługa funkcjonuje w oparciu o specjalistyczne systemy bezpieczeństwa. Nie bez powodu producentowi udało się spełnić wymagania rygorystycznej normy ISO 27018 dotyczącej ochrony danych. Wszystkie pliki oraz wiadomości pocztowe są w tym przypadku szyfrowane metodą TLS. Kolejny poziom szyfrowania to PFS, czyli Perfect Forward Secrecy. Przesyłane informacje zaopatrywane są aż w 2 klucze szyfrujące o charakterze tymczasowym. Nie bez powodu standard ten wykorzystują również tacy giganci jak Twitter.