Sejm przyjął ustawę, której celem jest rozwiązanie problemu spoofingu, czyli fałszywych połączeń telefonicznych, podszywających się m.in. pod instytucje publiczne i banki oraz smishingu – wiadomości SMS zawierających niebezpieczne linki. Nowe przepisy stawiają nowe wymagania przed przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi. Przedsiębiorcy komunikacyjni będą od momentu jej wprowadzenia w życie zobowiązani do podejmowania środków przeciwdziałających nadużyciom w komunikacji elektronicznej.
Nowe przepisy komentuje Wojciech Kaczmarek, Dyrektor Zarządzający SMSAPI:
– Bardzo dobrze, że ustawodawca zajął się smishingiem i spoofingiem, bo te przestępstwa cybernetyczne są popełniane nie tylko przez domorosłych oszustów, ale także obce służby. Mamy nadzieję, że obowiązek monitorowania smishingu przełoży się na jeszcze szybsze reagowanie na ataki. Przestępcy często podszywają się pod podmioty publiczne, wykorzystując ich nazwę, ale zapisaną w inny sposób, czasami z błędem lub przestawiając znaki. Stworzenie wykazu nazw do blokowania jest dobrym mechanizmem umożliwiającym wykrycie i zatrzymanie fałszywych SMS-ów na wczesnym etapie.
– Sami w SMSAPI od wielu lat dbamy o bezpieczeństwo odbiorców i stale rozwijamy system, który wyłapuje próby podszycia się pod firmy lub podmioty publiczne – czy to w nazwie nadawcy SMS czy samej treści wiadomości. Firmom korzystającym z naszych usług masowych wysyłek SMS oferujemy także szereg mechanizmów chroniących przed różnego typu zagrożeniami czy próbami włamania.