Amerykański operator komórkowy Verizon wybrał firmę Ericsson (NASDAQ: ERIC) jako dostawcę wyposażenia sieciowego niezbędnego do komercyjnego uruchomienia sieci 5G. Radiowa i bazowa sieć 5G firmy Verizon stanie się dostępna do użytku komercyjnego w wybranych rejonach USA w drugiej połowie 2018 roku. Konsekwentnie podążając drogą do sieci 5G, obydwie firmy potwierdzają, że pełnią w swoich branżach rolę technologicznych liderów.
Verizon oraz Ericsson będą współpracować, dostosowując cały ekosystem sieci mobilnych do jak najszybszej komercjalizacji technologii 5G.
Ed Chan, Wiceprezes firmy Verizon odpowiedzialny za technologię, planowanie i strategię, zauważa: – Sieć 5G zmieni sposób, w jaki pracujemy, uczymy się, nawiązujemy interakcje i korzystamy z rozrywki. Współpracując z firmą Ericsson, tworzymy mapę dla naszych przyszłych działań oraz budujemy solidne podstawy pozwalające nam wykorzystać pełen potencjał technologii 5G.
Fredrik Jejdling, Wiceprezes firmy Ericsson ds. sieci biznesowych dodaje: – Dzięki naszym pionierskim osiągnięciom w dziedzinie 5G, firmy i konsumenci w USA będą mogli jako pierwsi skorzystać z przełomowych rozwiązań, jakie oferuje nowa technologia. Realizowany wspólnie projekt jest dowodem na to, że nasza globalna oferta 5G, kompatybilna ze standardem 5G NR określonym w 3GPP, umożliwia innowatorom szybkie komercjalizowanie rozwiązań 5G.
W zeszłym roku firmy Verizon i Ericsson przeprowadziły testy stacjonarnych sieci bezprzewodowych z wykorzystaniem spektrum mmWave. Odbyły się one w wielu miastach, na terenach zróżnicowanych geograficznie i charakteryzujących się różną gęstością zaludnienia. Był to niezwykle ważny etap w realizowanym przez firmę Verizon planie zmierzającym do uruchomienia pierwszej w swoim rodzaju, stacjonarnej, bezprzewodowej sieci szerokopasmowej.
Testy były także niezwykle ważne w zrozumieniu sposobów propagacji sygnału 5G i mmWave zastosowanego w rozwiązaniu Verizon 5GTF, a także w praktycznym sprawdzeniu przyszłego standardu 3GPP 5G. Nowe technologie odegrają kluczową rolę w spełnieniu coraz większych oczekiwań wynikających z pojawiania się coraz to bardziej zaawansowanych usług świadczonych za pomocą sieci komórkowych i stacjonarnych, takich jak streaming wysokiej jakości materiałów wideo, otaczająca użytkownika wirtualna/rozszerzona rzeczywistość czy usługi komputerowe realizowane w chmurze.