czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    VIGO Ventures inwestuje w kropki kwantowe i lasery femtosekundowe

    Zobacz również

    VIGO Ventures, wehikuł inwestycyjny VIGO System i Warsaw Equity Group, zainwestował w QustomDot, belgijską firmę rozwijającą technologię przyjaznych środowisku bezkadmowych kropek kwantowych. Doinwestował również Fluence, polską spółkę produkującą w pełni światłowodowe lasery femtosekundowe. Spółka QustomDot została założona przez naukowców z belgijskiego Uniwersytetu w Gandawie. Opracowane przez firmę kropki kwantowe poprawiają gamę kolorów i wydajność energetyczną wyświetlaczy,

    - Reklama -

    co znajduje zastosowanie m.in. w wyświetlaczach LCD i oświetleniu LED, a także w goglach VR/AR, smartwatchach czy smartfonach.

    Pod koniec stycznia tego roku QustomDot zebrało od VIGO Ventures oraz belgijskich funduszy Qbic II i PMV rundę w wysokości 3 mln euro.

    Wyjątkowa technologia

    Kropki kwantowe emitują inny kolor światła zależnie od rozmiaru – od czerwonego do niebieskiego. Uzyskanie odpowiedniej barwy odbywa się poprzez kombinację kropek różnej wielkości. O przewadze technologicznej i atrakcyjności projektu QustomDot decyduje fakt, że opracowywane kropki kwantowe firmy są nakładane bezpośrednio na diody LED. Umożliwia to konwersję światła na pożądany kolor. Poprzez nałożenie kropek kwantowych na LED zwiększa się również jasność i czystość kolorów a także poprawie ulega jakość obrazu oglądanego z różnych kątów widzenia.

    Technologia została opracowana z grupą doktorów, doktorantów i studentów prof. Zegera Hensa z Uniwersytetu w Gandawie (UGent Physics and Chemistry of Nanostructures Group). QustomDot zajmuje się komercjalizacją tej technologii i dostarcza firmom swoje rozwiązanie oraz wspiera je w procesie wdrażania  kropek w procesie produkcyjnym. We współpracy z dużymi graczami z branży wyświetlaczy, QustomDot stawia na najnowsze trendy, takie jak microLED dla smartwatch’y i smartfonów.

    Postanowiliśmy zainwestować w QustomDot, ponieważ widzimy ogromny potencjał tego projektu. Rynek aplikacji i urządzeń wykorzystujących kropki kwantowe, rośnie, a technologia opracowana i już sprawdzona przez belgijskich naukowców, ma szansę zrewolucjonizować ten rynek. Firma już teraz realizuje płatne projekty z największymi korporacjami w celu opracowania wdrożeń komercyjnych – mówi Wojciech Smoliński, prezes i partner zarządzający VIGO Ventures.

    Kropki kwantowe mogą być eko

    Kropki kwantowe QustomDot powstają bez użycia kadmu. – W ramach projektu wraz z Uniwersytetem podjęliśmy istotną decyzję o opracowaniu przyjaznej dla środowiska i przyszłościowej technologii kropek kwantowych, wolną od kadmu. Prace trwające od 2014 roku stanowią technologiczną podstawę QustomDot, która jest zgodna z europejskim prawodawstwem – wyjaśnia prof. Zeger Hens z Wydziału Chemii na Uniwersytecie Gandawskim. Daje to przewagę na tle konkurencji –  część podmiotów wykorzystuje kadm, co będzie ograniczało możliwości zastosowania ich technologii.

    Rynek rośnie

    Według prognoz MarketsandMarkets, wartość światowego rynku kropek kwantowych w 2018 roku wyniosła 2,6 mld dolarów, a do 2023 roku wzrośnie ona do 8,5 mld dolarów, przy średnim rocznym wzroście na poziomie 27 proc.

    Kolejna inwestycja VIGO Ventures w 2020 roku – doinwestowanie Fluence

    VIGO Ventures jako wehikuł inwestycyjny skupia się głównie na projektach w obszarze fotoniki i deep tech hardware. W swoim portfelu inwestycyjnym posiada również spółkę Fluence. Jest to założona przez doświadczonych naukowców w 2016 roku polska firma produkująca w pełni światłowodowe lasery femtosekundowe. W zeszłym miesiącu, w związku ze skuteczną realizacją biznesowych i technologicznych założeń, spółka otrzymała kolejne środki od VIGO Ventures.

    W ofercie Fluence obecnie znajdują się nie tylko same lasery femtosekundowe, ale też urządzenia do diagnostyki i charakteryzacji ultrakrótkich impulsów. Obecnie prowadzone są prace badawczo-rozwojowe w kierunku poszerzenia oferty firmy o gotowe zintegrowane rozwiązania w postaci stacji do mikroobróbki laserowej. Lasery femtosekundowe mogą być wykorzystywane np. w ultraprecyzyjnej obróbce materiałów, medycynie, obrazowaniu czy badaniach naukowych. Produkty Fluence zostały wykorzystane m.in. przez naukowców w Stanach Zjednoczonych do obrazowania pracy żywych neuronów w czasie rzeczywistym.

    – Komercjalizacja unikalnej w skali świata technologii opracowanej przez Fluence możliwa jest dzięki zespołowi, na który składają się eksperci z ponad kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie i determinacją, by podbijać rynki zagraniczne. Swoje pierwsze lasery założyciele Fluence budowali już w 1998 roku. Zespół jest świadomy potrzeb klientów. Potrafi też działać w warunkach globalnego popytu i wśród konkurencji – ocenia Marek Kotelnicki, partner zarządzający VIGO Ventures.

    Wraz z rozwojem technologii Fluence zdobyło klientów nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. W tym momencie ma swoich dystrybutorów w Azji i aktywnie zaznacza swoją obecność na rynkach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Sam zespół rozrósł się do kilkunastu osób.

    Oba wspierane obecnie przez VIGO Ventures projekty, QustomDot i Fluence, są zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na potrzeby rynku. VIGO Ventures w związku ze swoją specjalizacją w zakresie inwestycji w przedsięwzięcia powiązane z fotoniką, dostrzega potencjał inwestycyjny w tym obszarze znacznie szybciej i sprawnie podejmuje decyzje inwestycyjne w projekty wyróżniające się unikalną technologią. Liczymy, że doświadczenie technologiczne VIGO Ventures w połączeniu z niezależnym kapitałem i umiejętnością rozwijania biznesu da spektakularny efekt w komercjalizacji projektów – mówi Przemysław Danowski, członek zarządu Warsaw Equity Group, prywatnej grupy inwestycyjnej, która jest co-inwestorem i partnerem strategicznym VIGO Ventures.

     – QustomDot jest kolejnym, obok Fluence, projektem z branży fotonicznej wspartym przez VIGO Ventures. Technologia kropek kwantowych jest jedną z bardziej obiecujących technologii fotonicznych, pozwalających na zwiększenie efektywności obecnie produkowanych wyświetlaczy. Inwestycja w QustomDot zwiększy potencjał VIGO System w produkcji innowacyjnych materiałów półprzewodnikowych przeznaczonych do masowych zastosowań w elektronice użytkowej Adam Piotrowski, prezes zarządu VIGO System S.A., partnera strategicznego VIGO Ventures.

    ŹródłoProwly
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...