Internauci wybrali miejscowości, w których powstaną nowoczesne Pracownie Orange. Wszystkie otrzymają sprzęt, internet i pomoc Fundacji Orange w prowadzeniu świetlic tak, aby stały się miejscem spotkań i rozwoju cyfrowych kompetencji mieszkańców. W 26 małych miejscowościach zostaną założone nowe multimedialne świetlice od Fundacji Orange. Finalnego wyboru lokalizacji dokonali internauci w plebiscycie, który przez trzy tygodnie toczył się w sieci i prezentował 50 kandydatur wskazanych przez
komisję spośród 1018 wniosków. Łącznie oddano w nim ponad 4 mln głosów.
Lokale w zwycięskich miastach i wsiach zostaną wyremontowane, umeblowane i wyposażone w komputery z bezpłatnym internetem, drukarki, skanery, konsole do gier i telewizory LCD. Fundacja Orange wspierać będzie ich opiekunów w prowadzeniu profesjonalnej świetlicy dla lokalnej społeczności.
– Życzę laureatom, aby ich Pracownie były punktem spotkań, wydarzeń i projektów, które pomogą mieszkańcom rozwijać cyfrowe kompetencje na równi z mieszkańcami dużych ośrodków. Podróżując po całym kraju, widzę, jak ważne jest, aby dawać ludziom pozytywny bodziec do zmiany – dla małych miast są nim Pracownie Orange – mówi Daria Widawska, aktorka, honorowa ambasadorka inicjatywy.
Program jest odpowiedzią na statystyki pokazujące, że jedna trzecia Polaków w ogóle nie korzysta z internetu – głównie z powodu braku motywacji i rozpoznania jego możliwości. W pierwszej edycji w 2012 roku powstało 50 Pracowni, w których mieszkańcy organizują kursy, warsztaty, wystawy, dzieci odrabiają lekcje, uczą się programowania, animacji, cyfrowej obróbki zdjęć, a seniorzy ćwiczą obsługę komputera. Większość użytkowników przyznaje, że dzięki świetlicy zwiększają swoje umiejętności związane z nowymi technologiami.
– Pracownie Orange są przykładem na to, że technologie mogą wzmacniać więzi społeczne. Wśród użytkowników świetlic obserwujemy nie tylko wzrost ich cyfrowych kompetencji, ale także integracji i liczby oddolnych inicjatyw. I dlatego kontynuujemy nasze wsparcie. – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. Prezesa Fundacji Orange.
– Ludzie sami umawiają się na dyżury w Pracowni, biorą odpowiedzialność za wspólne miejsce, dzielą się zadaniami przy organizacji wydarzeń, a w naszej świetlicy odżyło kultywowanie lokalnej tradycji – dodaje Joanna Seliga, Liderka Pracowni Orange w Tarnowskiej Woli.
W ramach drugiej edycji programu powstaną świetlice we wszystkich 16 województwach – po dwie w dziesięciu województwach i po jednej w sześciu. Trzy miejscowości znalazły się na liście rezerwowej. Opiekunowie nowopowstałych Pracowni wezmą udział w szkoleniach wzmacniających kompetencje liderskie i organizacyjne. W motywowaniu do działania pomoże także system grywalizacji, angażując ich do dzielenia się pomysłami, do podejmowania wyzwań, za które zyskają punkty i nagrody dla całej pracowni, i do porównywania się w rankingu z innymi miejscowościami.
Nowe świetlice powstają w ramach jubileuszu 10-lecia Fundacji Orange. Od 2005 roku organizacja realizuje autorskie programy społeczne – nauczyła ponad 30 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu, wspierała powstanie narzędzi ochrony on-line i prowadzenie edukacji cyfrowej dla 25 tys. dzieci i młodzieży, pomogła 3500 bibliotek publicznych, 10 000 szkół, 1000 szpitali i ponad 900 organizacjom w Polsce, angażując w swoje działania 3000 wolontariuszy rocznie.