Krótkie wiadomości tekstowe kojarzą się nam przede wszystkim z codzienną komunikacją, która cechuje się szybkością i prostotą przekazu. Jak wynika z najnowszego raportu GUS w zeszłym roku Polacy wysłali 52,7 miliarda SMS-ów. Ta liczba wskazuje jak ważny jest ten kanał komunikacji. Inne funkcje SMS-ów przedstawia Daniel Zawiliński, ekspert z Platformy SerwerSMS.pl. SMS to przede wszystkim niezawodny sposób komunikacji z różnego rodzaju grupami docelowymi.
Spójrzmy co obecnie komunikuje się za pomocą wiadomości tekstowych.
Zagrożenia pogodowe/ katastrofy naturalne
Różnego rodzaju zdarzenia pogodowe wymagają przede wszystkim szybkiego działania. Wielokrotnie zawodził system ostrzegania ludności, która przez brak informacji nie miała szansy przygotować się do nadchodzącej burzy, nawałnicy czy powodzi. Szybkość i niezawodność SMS-ów oraz to, że docierają bezpośrednio do odbiorcy sprawia, że mogą nie tylko ostrzec, ale również poinstruować mieszkańców jak należy postępować w sytuacji zagrożenia.
Odbiór dokumentów
Komunikacja z urzędami niejednokrotnie jest utrudniona ze względu na bardzo dużą ilość petentów. Powiadomienia o możliwości odbioru dokumentów są więc nie tylko ułatwieniem, ale również znacznie poprawiają jakość i szybkość obsługi. Poza tym również w tym wypadku liczy się bezpośredni kontakt z zainteresowanym, znacznie szybszy niż np. połączenie telefoniczne czy e-mail.
Wizyta u lekarza
Każdy, kto próbował zapisać się do lekarza specjalisty wie, że często terminy są bardzo odległe. Terminy zapisane na karteczkach, w kalendarzach, notesach łatwo zgubić, dużo prostszym sposobem są powiadomienia SMS coraz chętniej stosowane przez placówki medyczne. W takiej wiadomości nadawca może zawrzeć wszystkie informacje (data, oddział, telefon itd.) i w ten sposób przypomnieć pacjentowi np. dzień wcześniej o zapomnianej wizycie oraz poinformować w jaki sposób ją ewentualnie odwołać. Co ważne SMS pozwala również dyskretnie poinformować jak się przygotować do zabiegu.
Akcje informacyjne, kampanie społeczne
SMS to również niezawodne narzędzie do informowania o różnego rodzaju akcjach społecznych i kampaniach. Mogą one dotyczyć w zasadzie każdego tematu, którym odbiorca jest zainteresowany. Za granicą cieszą się one dosyć dużym zainteresowaniem. Głównie dlatego, że są one zrobione w taki sposób, na który narzędzie tradycyjne nie pozwalają. Na przykład w Wielkiej Brytanii mężczyźni przebywający w barach w weekendowe wieczory otrzymają od Ministerstwa Transportu SMS-y z informacjami o zagrożeniach płynących z jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Ministerstwo skorzysta z danych demograficznych oraz z informacji o lokalizacji mężczyzn przygotowanych przez specjalistyczną firmę. Jest to ciekawe rozwiązanie, które również w Polsce ma szansę na sukces.
Zamówienia, opłaty, promocje, oferty
Z naszego badania wynika, że większość użytkowników telefonów komórkowych jest zainteresowana otrzymywaniem informacji o ofertach, promocjach czy rabatach sklepów i punktów usługowych. Na pewno dużo chętniej odwiedzamy miejsce, które „pisze do nas” bezpośrednio. Tego typu SMS-y skłaniają nas również do odwiedzenia strony internetowej i zapoznania się z ofertą. Wiadomości tekstowe powiadomią nas też o statusie zamówienia, terminie odbioru przesyłki i przypomną o niezapłaconych fakturach.
Jak widać SMS jest bardzo wszechstronnym narzędziem. Świadczą o tym też liczby (badanie GUS, które pokazuje tendencję wzrostową w liczbie wysłanych SMS-ów w porównaniu do poprzedniego roku). Krótka wiadomość tekstowa, która powstała w 1992, bardzo dobrze dostosowuje się do aktualnych czasów i potrzeb. Z pewnością jego funkcjonalność jeszcze nie jeden raz nas zaskoczy w przyszłości.