czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    W Korei Południowej o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

    Zobacz również

    Znaczenie międzynarodowej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa – o tym w Seulu rozmawiali przedstawiciele kilkudziesięciu państw świata. Spotkaniu współprzewodniczył Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji oraz Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. Pierwsze posiedzenie Grupy Roboczej ds. Cyberbezpieczeństwa odbyło się 7 i 8 października. Obrady ekspertów to następstwo ustaleń konferencji, która odbyła się w lutym Warszawie.

    - Reklama -

    Omawiano wówczas kwestie dotyczące budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. To wtedy Polska i Stany Zjednoczone zainicjowały tzw. Proces Warszawski. Utworzono siedem specjalistycznych zespołów, wśród nich ten, który spotkał się w koreańskiej stolicy.

    Przewodniczącymi Grupy są minister Karol Okoński, Robert Stray, specjalny ambasador ds. cyberbezpieczeństwa w Departamencie Stanu USA oraz jego odpowiednik w koreańskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Kim Gunn.

    Podczas spotkania odbyła się między innymi sesja pt. Mechanizmy współpracy w obszarze reakcji na cyber incydenty. Wśród poruszanych tematów były: współpraca zespołów CERT, budowanie zdolności technicznych, wzmacnianie odporności infrastruktury krytycznej oraz zwalczanie cyberprzestępstw. Uczestnicy prezentowali swoje doświadczenia oraz dobre praktyki z zakresu tych obszarów.

    Podczas dyskusji o zagrożeniach Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji w NASK-PIB, omówił rolę i znaczenie Instytutu w polskim systemie cyberbezpieczeństwa. Zaprezentował też krajobraz cyberzagrożeń przygotowany w oparciu o dane zgromadzone przez CERT Polska.

    Dziękuję za tak liczny udział delegatów z całego świata. Widoczny jest duży potencjał do dalszej współpracy, czego wyrazem jest przyjęcie wspólnego stanowiska w sprawie kontynuowania prac Grupy – podsumował obrady Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji.

    W trakcie pobytu w Seulu polska delegacja spotkała się również z szefostwem Koreańskiej Agencji Cyberbezpieczeństwa (KISA). Tematem było nawiązanie bliższej współpracy między KISA a NASK-PIB, nie tylko na poziomie operacyjnym (wymiana informacji o zagrożeniach, dzielenie się dobrymi praktykami), ale także w obszarze badań i rozwoju. Obie instytucje mają podobny profil działalności.

    Kolejnym punktem wizyty były odwiedziny centrum demonstracyjnego Samsung D’light. Była to okazja do zapoznania się i przetestowania nowoczesnych rozwiązań z dziedziny Internetu Rzeczy (IoT) oferowanych w zakresie sprzętu gospodarstwa domowego czy inteligentej szkoły. Ponadto minister Karol Okoński spotkał się z wiceprezydentem firmy Samsung. Podczas rozmowy omawiano przykłady wspólnych projektów, które mógłby być zrealizowane w ramach niedawno podpisanego porozumienia o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Samsungiem.

    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...