Nieprzerwany wzrost wskaźnika odnowień od dwóch lat, liczby abonentów od roku – wynika z najnowszego raportu Rejestru domeny .pl w NASK, podsumowującego rynek nazw domeny .pl w drugim kwartale 2022 roku. Na koniec drugiego kwartału 2022 roku łączna liczba abonentów domeny .pl wyniosła 1 116 134 – zwiększyła się o 1 019 w porównaniu z poprzednim kwartałem. Abonenci zarejestrowali 158 605 nowych nazw. Trend wzrostowy widoczny jest także w zainteresowaniu odnawianiem domen na kolejne lata.
Trend wzrostowy widoczny jest także w zainteresowaniu odnawianiem domen na kolejne lata. W drugim kwartale wskaźnik odnowień osiągnął wynik 73,96%. To najwyższa wartość od prawie 14 lat.
Na koniec czerwca 2022 roku w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 525 465 aktywnych nazw, czyli o 6 688 mniej niż w poprzednim kwartale. Warto podkreślić, że w drugim kwartale o 32% wzrosła liczba domen .pl utrzymywanych na rzecz abonentów z siedzibą w Ukrainie.
W drugim kwartale zwiększył się udział w nowych rejestracjach domen funkcjonalnych i regionalnych – odsetek rejestracji w domenach funkcjonalnych wzrósł do 13,15%, a w domenach regionalnych do 3,77%.
Domeny funkcjonalne pozwalają na bardziej szczegółowe określenie swojego biznesu czy działalności, a do wyboru są końcówki takie jak .turysytka.pl, .agro.pl czy .nieruchomosci.pl. Lista domen tego typu dostępna jest pod adresem: https://dns.pl/lista_domen_funkcjonalnych.
Domeny regionalne natomiast określają lokalny charakter naszej działalności i wskazują region, w którym ją prowadzimy, są to np. .bialowieza.pl, .ustka.pl czy .podhale.pl. Wykaz wszystkich dostępnych domen regionalnych znajduje się tutaj: https://dns.pl/lista_domen_regionalnych.
Cykl ogólnodostępnych szkoleń organizowanych przez ICANN
W pierwszym półroczu 2022 roku odbył się cykl ogólnodostępnych szkoleń online organizowanych przez ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Ostatnie wydarzenie w edycji wiosennej – „Bezpieczeństwo ekosystemu DNS” – odbyło się w maju. Nagrania wszystkich szkoleń znajdują się na stronie ICANN, na której można też zgłaszać propozycje tematów do kolejnej edycji szkoleń. Start jesiennego cyklu zaplanowany jest na wrzesień.