czwartek, 17 października, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Ważny krok w stronę dostępu do szybkiego internetu

    Zobacz również

    Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło wyniki oceny formalnej dla trzeciego naboru w ramach Inwestycji „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam” Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Celem inwestycji jest usunięcie obszarów bez dostępu do szybkiego internetu.

    - Reklama -

    Ważny krok w stronę dostępu do szybkiego internetu


    Dostęp do szybkiego i stabilnego internetu to dziś nie tylko wygoda, lecz także konieczność dla budowy nowoczesnej gospodarki i społeczeństwa. Inwestycje, takie jak ta pozwalają wyrównywać szanse w różnych regionach Polski i wspierają zrównoważony rozwój – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

    Wyniki oceny formalnej
    W ramach oceny formalnej pozytywnie rozpatrzono 195 wniosków na łączną kwotę ponad 1,2 miliarda złotych. Z pełną listą projektów, które przeszły ten etap, można zapoznać się na stronie internetowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

    Ocena wniosków w ramach Inwestycji „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam” składa się z dwóch etapów:

    W ramach oceny formalnej weryfikuje się m.in., czy wniosek został złożony w ramach właściwego konkursu, w terminie wskazanym w ogłoszeniu oraz czy jest kompletny.


    Na etapie oceny merytorycznej sprawdza się, czy przedsięwzięcie spełnia wymogi m.in. techniczne i finansowe. Dodatkowo przyznawana jest punktacja w zależności od stopnia spełnienia wybranych kryteriów. Po pozytywnej ocenie merytorycznej podpisywana jest umowa o dofinansowanie, co umożliwia rozpoczęcie inwestycji na danym obszarze.


    Największa inwestycja w infrastrukturę sieciową
    Inwestycja „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam” to kluczowa inicjatywa w ramach KPO. Dzięki niej na obszarach, gdzie dotąd brakowało dostępu do internetu, powstanie nowa infrastruktura światłowodowa. Pozwoli to gospodarstwom domowym, firmom i instytucjom na korzystanie z szybkiego i stabilnego połączenia. To już trzeci nabór w ramach tej Inwestycji. Aktualnie w realizacji jest 112 umów o wartości ponad 2,1 miliarda złotych, co pozwoli podłączyć do sieci 459 tysięcy nowych punktów adresowych.

    Rozwój sieci wspierany przez Fundusze Europejskie
    Rozszerzanie dostępu do szybkiego internetu wspierane jest także przez Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. W ramach jednego naboru, finansowanego z tych funduszy, w realizacji jest 71 umów o łącznej wartości ponad 1,3 miliarda złotych. Dzięki tym Inwestycjom, 307 931 punktów adresowych, w tym mieszkalnych i firmowych, zyska dostęp do internetu o prędkości minimum 100 Mb/s, z możliwością rozbudowy do prędkości gigabitowych.

    O Centrum Projektów Polska Cyfrowa
    CPPC pomaga organizacjom, instytucjom i firmom realizować projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Projekty te mają na celu m.in. zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich obywateli, edukację Polaków w zakresie nowych technologii, digitalizację dorobku kulturalnego i naukowego, a także cyfryzację administracji publicznej, by można było załatwiać wiele spraw online, bez wychodzenia z domu.

    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    OPPO w filmowym uniwersum Marvela – marka promuje serię OPPO Reno12 przy okazji premiery filmu Venom 3: Ostatni taniec

    OPPO wkracza do świata superbohaterów, zostając partnerem filmu Venom 3: Ostatni taniec, który pojawi się w polskich kinach już...