Chen Lifang, członkini zarządu i wiceprezes HUAWEI, była jednym z prelegentów trwającej w Parlamencie Europejskim w Brukseli konferencji „EU Science: Global Challenges, Global Collaboration (ES:GC2)”. Chen Lifang przedstawiła stanowisko HUAWEI dotyczące ochrony własności intelektualnej i zaprezentowała działania firmy na rzecz rozwoju innowacyjności. Każdego roku HUAWEI inwestuje ponad 10% swojego rocznego dochodu w działania badawczo-rozwojowe.
– HUAWEI szanuje i chroni prawo własności intelektualnej i działa na rzecz otwartego systemu licencjonowania. Rozwiązania, które HUAWEI opracowuje i te, do których nabywa prawa w wyniku udziału w europejskich inicjatywach badawczych, w pierwszej kolejności zostaną wdrożone w Europie, by wzmocnić jej wiodącą rolę w światowej nauce i przemyśle technologicznym – powiedziała Chen Lifang.
– Nasza firma jest jednym z pierwszych chińskich przedsiębiorstw, które podpisały porozumienie o wzajemnym udzielaniu licencji z zachodnimi przedsiębiorstwami. Co roku HUAWEI wydaje ok. 300 milionów dolarów na honoraria autorskie, by móc legalnie wykorzystywać technologie opracowane przez inne organizacje. HUAWEI również udziela licencji na opatentowane przez siebie rozwiązania – dodała Chen.
Każdego roku HUAWEI inwestuje ponad 10% swojego rocznego dochodu w działania badawczo-rozwojowe. W 2012 roku firma zainwestowała ponad 4,8 miliarda dolarów w R&D, co zaowocowało otrzymaniem przez HUAWEI w tym roku 30,240 patentów.
HUAWEI aktywnie współpracuje z europejskimi firmami i organizacjami na rzecz rozwoju innowacyjnych technologii, a pierwsze komercyjne wdrożenia przeprowadza w Europie. Przykładami takich działań jest LTE SingleRAN, którego pierwsze na świecie komercyjne wdrożenie miało miejsce dla operatora TeliaSonera w 2009 roku, a także pierwsze na świecie komercyjne uruchomienie sieci LTE DD800 dla Vodafone w 2011 roku. Ponadto HUAWEI otworzyło w Europie dwa centra badawczo-rozwojowe, biura R&D w 12 europejskich miastach i zatrudnia na Starym Kontynencie łącznie 800 inżynierów specjalizujących się w pracach badawczych. W tym roku otwarte zostało też dwa nowe biura R&D w Finlandii i Irlandii, a w ciągu najbliższych trzech lat planowane jest podwojenie liczby pracowników w działach badawczo-rozwojowych w Europie.
-Musimy wzmocnić współpracę w zakresie prawa własności intelektualnej, w tym dotyczącą mechanizmów płatnego z niej korzystania, by minimalizować spory i promować rozwój technologiczny. Aby to zrobić, zarówno sektor prywatny, instytucje badawcze i akademickie, jak i prawodawcy powinni wspólnie opracować otwarty i jednorodny system standaryzacji, a tym samym stworzyć światową platformę rozwoju innowacji – podsumowała Chen.