piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Wizja przyszłości robotyki i sztucznej inteligencji na wystawie Milan Design Week

    Zobacz również

    Firma Sony pokazuje, jak roboty mogą wzbogacić życie i społeczeństwo. Wystawa „Affinity in Autonomy” (Podobieństwo w autonomii) ukazuje świat, w którym sztuczna inteligencja i technologia są ściślej zintegrowane z codziennym życiem ludzi; ważnym tematem jest także głębsza analiza relacji między ludźmi a robotami. Autorzy wystawy analizują emocje, towarzyszenie człowiekowi i zachowanie się automatów; przyglądają się także temu, jak ludzie wchodzą w interakcje i współegzystują z robotami dziś,

    - Reklama -

    jak może to wyglądać w przyszłości i jaki wpływ na nasze zmysły ma technologia. Od stworzenia w 1999 r. swojego pierwszego robota rozrywkowego AIBO firma Sony nieustannie poszerza swoją wiedzę i zrozumienie sztucznej inteligencji i robotyki.

    Od 9 do 14 kwietnia firma Sony będzie prezentować swoją wizję wzbogacania ludzkiego życia przez robotykę na wystawie Milan Design Week.

    Ekspozycja skupia się na przyszłych relacjach między ludźmi a robotami zdolnymi do odczuwania emocji. Stanowi próbę pokazania, że kiedy my, ludzie, poczujemy, iż nasi automatyczni przyjaciele naprawdę żyją, zaczniemy dostrzegać w nich podobieństwo i odczuwać rodzaj powinowactwa.

    Osoby odwiedzające wystawę będą mogły przejść przez różne „strefy” ukazujące pięć najważniejszych obszarów interakcji między ludźmi a robotami:

    1. Przebudzenie (Awakening): pierwsza strefa ma zwiększyć świadomość sensoryczną i umożliwić doświadczenie nowego typu inteligencji: ściana światła i dźwięku poprowadzi zwiedzających w przyszłość, gdzie będą mogli zobaczyć, jak ludzie wchodzą w interakcje z robotami na nowe, nieoczekiwane sposoby.

    2. Autonomia (Autonomous): ta przestrzeń pozwala odkryć kwestie związane z niezależnością i wolną wolą robotów. Jej centralną część zajmuje wahadło, a wchodzących gości wykrywają autonomiczne byty. Sprawia to, że odwiedzający zmuszeni są zrewidować własne odczucia i reakcje.

    3. Zgodność (Accordance): tę strefę wypełniają kule, a każda z nich ma własną, indywidualną osobowość. Kule łączą się ze sobą, współpracują, działają zgodnie z sąsiednimi obiektami. Nieprzewidywalne działania tych robotów mogą nawet doprowadzić do tworzenia się ich społeczności.

    4. Afiliacja (Affiliation): dzięki ciągłym interakcjom z ludźmi roboty rozwijają się zarówno intelektualnie, jak i emocjonalnie, o czym można przekonać się w tym pomieszczeniu. Zrozumienie tej symbiotycznej relacji pozwoli zwiedzającym lepiej wyobrazić sobie przyszłość, w której roboty będą sprawiały wrażenie bardziej żywych.

    5. Asocjacje (Association): w przyszłości roboty będą odgrywać integralną rolę w naszym życiu, w społeczeństwie i infrastrukturze. W ostatniej części wystawy zwiedzający będą musieli zadać sobie pytania o to, co sądzą na temat przyszłego „podobieństwa w autonomii” ludzi i robotów.

    Wystawa „Affinity in Autonomy” ukazuje stale ewoluującą relację między ludźmi a technologią — komentuje Yutaka Hasegawa, dyrektor Creative Center. — To spojrzenie na to, jak może wyglądać przyszłość robotyki opartej na sztucznej inteligencji poprzez analizę inteligencji i emocji robotów.

    Od chwili powstania Creative Center w 1961 r. firma Sony przoduje w dziedzinie projektowania i innowacji, zachowując wierność zasadom głoszonym przez swoich założycieli: „Rób to, czego nikt wcześniej nie zrobił” oraz „Bądź zawsze o krok przed innymi”.

    Od stworzenia w 1999 r. AIBO, pierwszego w historii robota mającego służyć rozrywce, firma Sony nieustannie rozwija swoją wiedzę i rozumienie zjawiska sztucznej inteligencji. Wystawa nawiązuje do pozycji Sony w tej dziedzinie; ewolucja emocji i zachowań robotów prowadzi do uczenia się i rozwoju, w czym istotną rolę odgrywa towarzyszenie człowiekowi.

    Główne technologie wykorzystane na wystawie:
    W eksponatach na wystawie „Affinity in Autonomy” wykorzystane zostały czołowe technologie przetworników obrazu Sony. Kamery stereoskopowe z wykonanym w technologii BSI przetwornikiem obrazu ToF (Time-of-Flight) i przeznaczony do czujników przetwornik obrazu CMOS z globalną migawką dają nowe możliwości interakcji dzięki wykrywaniu warunków w otoczeniu ludzi i robotów.

    – Przetwornik obrazu ToF wykonany w technologii BSI
    Wyznaczanie odległości za pomocą technologii ToF odbywa się poprzez pomiar czasu, w którym światło ze źródła dociera do obiektu, a po odbiciu od niego wraca do matrycy. Przetworniki obrazu ToF wyznaczają odległość dla każdego z pikseli, co pozwala na tworzenie dokładnych map głębi.

    Nowy przetwornik CMOS jest wykonany w technologii BSI. Zwiększa ona dokładność wykrywania odbitego światła ze względu na wyższą czułość przetwornika.

    – Przeznaczony do czujników przetwornik obrazu CMOS wyposażony w globalną migawkę (IMX418)
    Ten nowy produkt wykorzystuje zalety przetwornika obrazu CMOS Sony z funkcją globalnej migawki zapobiegającej zniekształceniom w płaszczyźnie ogniskowej, a dodatkowo cechuje się mniejszym poborem mocy.

    Jego kąt widzenia o proporcjach 1:1 minimalizuje utratę informacji o obrazie spowodowanych nachyleniem urządzenia, gdy kamera jest zamontowana z przodu, z tyłu, u góry, u dołu, z lewej lub z prawej strony wyświetlacza HMD, drona lub robota autonomicznego.

    ŹródłoSony
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Startuje Black Week w T-Mobile! Łap smartfona nawet o 800 zł taniej

    Gdy z okazji Black Week lecą ceny, łap smartfony w T-Mobile! Dla tych, którzy wciąż szukają prezentów na Święta...