piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Województwo śląskie i jego szerokopasmowy rozwój

    Zobacz również

    Na Śląsku niemal każdy mieszkaniec (95%) uważa, że dostęp do szerokopasmowego Internetu powinien być powszechny. 54% ankietowanych Ślązaków, przyznaje że w ich najbliższym otoczeniu jest osoba, która nie ma dostępu do sieci. Tak wynika z danych firmy Skylogic, dostawcy internetowych rozwiązań szerokopasmowych. Biorąc pod uwagę wyniki badania nie dziwi fakt, że w województwie śląskim programy przeciwdziałające zjawisku wykluczenia cyfrowego są na zaawansowanym etapie.

    - Reklama -

    18 maja 2011 r. w katowickiej Akademii Muzycznej, odbyły się rozmowy Krzysztofa Skowrońskiego, redaktora Radia Wnet z przedstawicielami społeczności śląskiej. Gośćmi byli między innymi Adam Matusiewicz, Marszałek Województwa Śląskiego, Eugeniusz Romański, Dyrektor Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego oraz Sławomir Nowak, z firmy Skylogic, która dostarcza szerokopasmowe rozwiązania satelitarne.

    W programie ważnym punktem była dyskusja na temat budowy i rozwoju infrastruktury szerokopasmowego Internetu.

    Najważniejsza jest prostota usługi. Przy Internecie naziemnym w niektórych miejscach trzeba wiele zachodu, by skutecznie podłączyć się do miejsca docelowego. Taka operacja  zabiera sporo czasu. Z naszego punktu widzenia ważna jest niezawodność łącza internetowego. W przypadku transmisji radia internetowego nie możemy pozwolić sobie na żadne zakłócenia. Rozwiązania satelitarne gwarantują stabilną pracę i szybki transfer danych – powiedział Krzysztof Skowroński, pomysłodawca i założyciel internetowego Radia Wnet.

    W wielu województwach działanie 8.4. – „Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili” w ramach programu „Innowacyjna Gospodarka”, dzięki któremu Internet szerokopasmowy ma dotrzeć do jak największej ilości ludzi, dopiero raczkuje. Wszystkie jego etapy muszą być jednak zakończone do 2013 r. Do sfinalizowania budowy infrastruktury nie pozostało zbyt dużo czasu, a już w tej chwili wiadomo, że  zlikwidowanie zjawiska białych plam może okazać się trudniejsze niż zakładano. Internet satelitarny mógłby wyraźnie pomóc w osiągnięciu celów programu. Już dziś wykorzystując tą technologię można podłączyć do 200 000 użytkowników w Polsce. Co ciekawe cały proces można byłoby zakończyć w jeden rok.

    Jest późno, ale nie jest za późno. Zdążymy zbudować „regionalny szkielet” do 2014 r. i rozliczyć do 2015 r. Z pewnością na kolejnych etapach należy uwzględnić rozwiązania satelitarne, zwłaszcza w tych miejscach w których dostarczenie Internetu tradycyjną drogą jest nieekonomiczne. Takie indywidualne interwencje powinny być również podejmowane na poziomie samorządów lokalnych – powiedział Eugeniusz Romański, dyrektor Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.

    Internet prosto z nieba, bo tak potocznie nazywa się Internet satelitarny, to technologia znana i doceniana na rynku światowych dostawców. W przypadku Polski nowa jest jego cena i parametry. Prędkość  pobierania do 10 MB/s i cena na poziomie porównywalnym z wysokiej klasy Internetem sieci naziemnych sprawia, że ta technologia jest w obecnej chwili konkurencyjnym rozwiązaniem. Dlatego firma Skylogic oraz pozostali operatorzy dążą do włączenia szerokopasmowych rozwiązań satelitarnych do realizacji programów operacyjnych dotyczących przeciwdziałania  cyfrowemu wykluczeniu.

    – Internet satelitarny to pod względem ekonomicznym solidne uzupełnienie inwestycji w infrastrukturę naziemną. W miejscach o niskim zagęszczeniu ludności, tam gdzie nie opłaca się doprowadzić kabla, można zaoferować użytkownikom talerz i niezależne internetowe łącze  z satelity. Koszt dotarcia drogą naziemną do tych gospodarstw może wielokrotnie przekroczyć cenę sprzętu i instalacji rozwiązań satelitarnych. Dlatego też, staramy się blisko współpracować z Urzędami Marszałkowskimi i z samorządami lokalnymi oraz wspierać je w szybkim i efektywnym realizowaniu projektów – dodaje Sławomir Nowak, z firmy Skylogic, dostawcy satelitarnych rozwiązań szerokopasmowych.

    ŹródłoSkylogic
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...