Wyrok w sprawie skargi Telekomunikacji Polskiej SA od decyzji Prezesa UKE dotyczącej zobowiązania TP do przygotowania zmiany w całości ofert ramowych RIO i LLU oraz przedstawienia projektu jednej oferty ramowej. W dniu 22 marca 2011 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym odbyła się rozprawa ze skargi Telekomunikacji Polskiej SA od decyzji Prezesa UKE z dnia 29 czerwca 2010 r. nr DHRT-WOR-6082-10/09(74)
W przedmiocie zobowiązania TP SA do przygotowania zmiany w całości ofert ramowych RIO i LLU oraz przedstawienia projektu jednej oferty ramowej regulującej Usługi Regulowane.
TP SA w skardze podnosiła, iż w skarżonej Decyzji Prezes UKE naruszył przepisy art. 43 ust. 2 w związku z art. 24 Prawa telekomunikacyjnego, gdyż zobowiązał TP SA do wprowadzenia do oferty ramowej poziomu dostępu IP DSLAM dla usługi BSA (ang. Bitstream Access – świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego), podczas gdy rynek świadczenia usługi dostępu szerokopasmowego zdefiniowany w decyzji z 14 lutego 2007 r. nr DRT-SMP-6043-23/05(33) (Decyzją SMP), którą Prezes UKE wyznaczył TP SA jako przedsiębiorcę o znaczącej pozycji rynkowej i nałożył na nią obowiązki regulacyjne, nie obejmuje dostępu szerokopasmowego na poziomie IP DSLAM.
WSA oddalił skargę.
W ustnych motywach wyroku Sąd wskazał, iż z Decyzji SMP wynika, że Prezes UKE, nakładając tą decyzją na TP SA obowiązki regulacyjne (między innymi obowiązek przygotowania i przedstawienia oferty ramowej), określił w niej zakres rynku jako wszystkie usługi dostępu szerokopasmowego świadczone w oparciu o technologię xDSL oraz poprzez modemy kablowe (TVK). W usługach świadczonych w oparciu o technologię xDSL mieści się natomiast dostęp przy użyciu takich urządzeń jak koncentratorów IP DSLAM. Wyrok nie jest prawomocny.