Wczoraj w Ministerstwie Cyfryzacji, wraz z innymi operatorami, mediami i instytucjami, Orange podpisało deklarację „Razem przeciw cyberprzemocy wobec dzieci”. Złożone wśród fleszów podpisy są ważne, mam nadzieję pokazują dobre intencje i wiarę, które będą miały przełożenie na konkrety. Temat, jak żaden inny od dawna wymaga wspólnych działań, ponad jakimikolwiek podziałami. W przyszłości zobaczymy, co przyniesie podpisanie deklaracji.
Od ponad 15 lat Fundacja Orange dba o bezpieczeństwo w sieci oraz edukację cyfrową uczniów, rodziców i nauczycieli. Jesteśmy jedynym operatorem, który posiada taką fundację. Na cele społeczne i edukacyjne wydaliśmy blisko 200 mln zł.
Po czynach nas poznacie czyli kilka realnych działań:
- Program Bezpiecznie Tu i Tam – to działania na rzecz bezpieczeństwa w internecie oraz przygotowania młodych ludzi do świadomego korzystania z nowych mediów
- Bezpieczny Starter z zablokowanymi „z automatu” niepożądanymi dla dzieci treściami oraz aplikacja ochrony rodzicielskiej Chroń Dzieci w Sieci.
- Od 2015 roku realizujemy ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych MegaMisja. Jest przeznaczony dla nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat i przybliża im wiedzę na temat dziesięciu kluczowych obszarów rozwijających kompetencje medialne, cyfrowe i informacyjne.
- Od marca 2019 prowadzimy kampanię #jestnaswiecej przeciwko hejtowi w sieci, zwracająca uwagę na ten problem, pokazująca młodym ludziom jak sobie z nim radzić, jak reagować.
- W listopadzie 2018 Orange Polska podpisał Deklarację uczestników Okrągłego Stołu RPO do walki z patotreściami w internecie. Zainicjowaliśmy i sfinansowaliśmy pierwsze w Polsce badanie zjawiska patotreści. Koordynatorem działań była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a partnerem Biuro RPO. Badania i raport „Patotreści w internecie” to pierwsza w Polsce próba naukowego zdiagnozowania tego zjawiska, opisania jego specyfiki, skali, potencjalnego wpływu na młodych odbiorców oraz jego ram prawnych.
– Mógłbym jeszcze wypisać drugie tyle projektów, jakie robimy w Orange Polska, z których jestem dumny. Wierzę, że biznes to nie tylko zarabianie pieniędzy. To także odpowiedzialność, jaka spoczywa na operatorze dostarczającym wszystkim internet. Nie powinniśmy o tym zapominać. Dlatego zachęcam, żeby wspólna deklarację jak najszybciej przełożyć na realne działania. Wystarczy chcieć, pomyśleć i sięgnąć trochę do kieszeni. – informuje Wojtek Jabczyński rzecznik prasowy Orange.