Dnia 26 czerwca 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok mocą, którego oddalił powództwo spółki Długie Rozmowy S.A. o ustalenie, że TP S.A. bezskutecznie rozwiązała wiążące strony umowy o dostępie telekomunikacyjnym z powodu zaległości istniejących po stronie DR S.A. W ustnym uzasadnieniu orzeczenia Sąd wskazał na brak podstaw do przyjęcia, iż DR S.A. dysponowała jakimikolwiek wierzytelnościami o zapłatę kar umownych wobec TP S.A.
Orzeczenie to potwierdza, iż TP S.A. była w pełni uprawniona do wypowiedzenia umów o dostępie telekomunikacyjnym ze spółką DR S.A. z uwagi na istotne zaległości w zapłacie wynagrodzenia za świadczone przez TP S.A. usługi telekomunikacyjne (DR S.A. nie wykazała, aby przysługiwały jej jakiekolwiek wierzytelności z tytułu kar umownych wobec TP S.A.).
Pragniemy przypomnieć, że zaległości te sięgają kwoty ponad 55 ml zł. i są dochodzone przez TP S.A. w postępowaniach sądowych. Do dziś TP S.A. uzyskała prawomocne orzeczenie w przedmiocie zabezpieczenia roszczeń Telekomunikacji Polskiej S.A. na łączną kwotę 40.845.076 zł polegające na zajęciu składników majątkowych spółki Długie Rozmowy S.A. oraz wszystkich rachunków bankowych tej spółki.
Przypominamy, że ostatnio zgłaszane przez DR S.A. roszczenia wobec TP S.A. w kwocie przekraczającej 250 mln opierały się na twierdzeniu, że TP S.A. bezprawie zakończyła współpracę z DR S.A., ponieważ nie rozwiązała skutecznie umów wiążących uprzednio strony. Sąd wtorkowym rozstrzygnięciem jednoznacznie zakwestionował takie stanowisko, prezentowane także publicznie przez DR S.A.