Spółka XTPL jako jedna z 15 firm z całego świata i jedyna z Polski przedstawiła swoją technologię podczas szczytu klimatycznego Climat Innovation Summit we Frankfurcie. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 czołowych przedstawicieli sektora publicznego, przemysłowego oraz największych instytucji badawczych, którzy rozmawiali o międzynarodowej współpracy w zakresie kształtowania niskoemisyjnej gospodarki i zrównoważonego rozwoju.
Technologia XTPL, którą można wykorzystać w produkcji paneli fotowoltaicznych oraz wyświetlaczy, zwiększając ich wydajność, zwróciła już uwagę największego europejskiego stowarzyszenia zajmującego się zmianami klimatycznymi podczas polskiej edycji programu Climate-KIC Accelelator. Dzięki wygranej XTPL miał szansę pojechać do Frankfurtu, opowiedzieć o swojej technologii i przedstawić się między innymi największym europejskim funduszom inwestycyjnym.
– We Frankfurcie przeprowadziliśmy wiele bardzo owocnych rozmów z przedstawicielami Unii Europejskiej odpowiedzialnymi za zmiany klimatyczne. Poznaliśmy między innymi Hansa Joachima Schellnhubera, członka Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, który w 2007 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Przysłuchiwaliśmy się też przedstawicielom takich organizacji jak AXA Group czy BP Ventures. To była dla nas szansa z jednej strony na rozpowszechnienie informacji o technologii XTPL w międzynarodowym środowisku, a z drugiej – na włączenie się do europejskiej dyskusji o przyszłości klimatycznej naszego kontynentu i świata – mówi Sebastian Młodziński, prezes zarządu XTPL SA.
Jednym z efektów tych rozmów jest zaproszenie firmy XTPL do Berlina na organizowane przez EIT tematyczne spotkanie z dziennikarzami pod hasłem ‘Start-Up Europe’. W Berlinie wybrane firmy będą miały szansę opowiedzieć o swoich technologiach przedstawicielom czołowych europejskich mediów.
– Każde tego typu spotkanie daje nam niezwykle ważne kontakty, które owocują następnymi rozmowami o technologii XTPL na arenie międzynarodowej. Dziś trafiliśmy do czołówki europejskich młodych firm pracujących nad technologiami wspierającymi nowoczesne myślenie o zmianach klimatycznych. To dla nas niezwykła nobilitacja – dodaje Sebastian Młodziński.
Spotkanie w Berlinie odbędzie się 22-23 listopada.