Tradycja spotkań podczas Sympozjum stała się okazją do integracji przedstawicieli administracji centralnej, regulatora, organizacji pozarządowych oraz kluczowych przedstawicieli firm związanych z sektorem nowoczesnych technologii. Stanowi platformę dialogu i porozumienia pomiędzy poszczególnymi uczestnikami rynku telekomunikacyjnego, i jak zaznaczali uczestnicy debat i paneli dyskusyjnych, dotyczących rozwoju sektora telekomunikacyjnego i rynków współpracujących.
– Rynek łączności elektronicznej to dziś wspólny rynek świata telekomunikacji i mediów – podkreśliła podczas inaugurującego przemówienia Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej – Magdalena Gaj na XVI Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów.
Polska jest jednym z tych krajów w Unii Europejskiej, w którym rozwój rynku i usług sektora telekomunikacyjnego jest bardzo dynamiczny, ale aby utrzymać pozycję lidera trzeba nadal kłaść ogromny nacisk na inwestycje.
– Rynek został ukierunkowany na usługi oparte o bardzo szybki i mobilny dostęp do Internetu. Dziś wpływ na rozwój usług mobilnych będzie miało wprowadzenie systemów mobilnych piątek generacji – 5G– podkreślała Prezes Gaj – Technologia ta w przyszłości będzie wspierać usługi wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości, aplikację o niskim opóźnieniu w czasie rzeczywistym, a także przyczyni się do rozwoju Internetu Rzeczy.
Rolą regulatorów jest zauważanie zmian technologicznych, ocena, kontrola i współistnienie na rynku, ale najważniejszy musi zawsze być klient – zaznaczali uczestniczy debaty.
– Aby ta oferta mogła dotrzeć do jak największego grona konsumentów, musimy dynamicznie rozwijać sieci mobilne i zwiększać transmisję danych – powiedziała podczas wystąpienia Prezes Gaj.
Dla współczesnego rynku usług łączności elektronicznej czyli telekomunikacji i mediów, najistotniejszymi aspektami generującymi rozwój powinny stać się szybkość, neutralność, mobilność i możliwość natychmiastowej interakcji.