Na emeryturze wreszcie będę mieć czas na czytanie książek, chodzenie do kina i podróże – któż z nas tak nie myśli? Rzeczywistość okazuje się często jednak zupełnie inna. Seniorzy są bardzo zajęci! Na szczęście, dzięki internetowi, nie muszą rezygnować z przyjemności. Na pewno to znacie – pośpiech, aby zdążyć na ulubiony serial, kolejka po bilety w kinowej kasie, tłum przy znanym obrazie w muzeum.
A gdyby tak nie być już niewolnikiem czasu i samemu decydować kiedy i gdzie skorzystamy z kultury czy rozrywki? To możliwe! Dzięki internetowi.
Nie daj się ograniczać
Dziś wiele stron i platform oferuje dostęp do seriali, filmów, koncertów na żywo czy wizyt w muzeum. Niektóre z nich są bezpłatne, w innych wystarczy wykupić abonament. Wygodnie rozsiadamy się na kanapie z kubkiem ulubionego napoju i gotowe. Oszczędzamy czas na szykowanie się do wyjścia, podróż i stanie w kolejce do wejścia. I najważniejsze – nie spóźnimy się! No i w domu jesteśmy bezpieczni, o co powinniśmy dbać w dzisiejszych czasach.
Wiele młodych osób nie wyobraża sobie już wieczorów bez ulubionych seriali, koncertów oglądanych w mediach społecznościowych, czy spotkań z pisarzami twarzą w twarz – przez internet.
To, co dla wielu jest codziennością i oczywistością – dla innych może być „czarną magią”. Wielu seniorów nadal nie wyobraża sobie rozpoczęcia tygodnia bez zapoznania się (i zapamiętania!) z telewizyjną ramówką na kolejne dni. To od godziny emisji ulubionego serialu uzależniają, kiedy pójdą na zakupy, a nawet to… czy odbiorą telefon.
A życie może wyglądać zupełnie inaczej. Dzięki internetowi nie musimy z niczego rezygnować. Ba, dzięki niemu możemy naprawdę wiele zyskać.
– Internet to nie tylko okno na świat, ale i skarbnica wiedzy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zachęcamy seniorów, by się przełamali. Wbrew stereotypom – internet nie jest tylko dla młodych. Wręcz przeciwnie – jest niemal skrojony pod potrzeby dojrzałych osób – dodaje szef MC.
Wszystko przed Wami
Dlatego tak bardzo nas cieszy, że coraz więcej seniorów korzysta z sieci. Wielu z nich zaczęło od oglądania ulubionych seriali, a teraz już potrafią zrobić zakupy online, zadzwonić do znajomych w komunikatorze, wysłać maila, czy zapłacić rachunek bez wizyty w banku lub na poczcie.
Nie zapominamy jednak o tych, którzy nie zdobyli jeszcze takich kompetencji. Wszystko przed Wami! Jesteśmy po to, aby Wam pomóc i chętnie to zrobimy, zwłaszcza że mamy świetne wsparcie.
Pomaga nam ambasadorka naszej kampanii „e-Polak potrafi!” – Marta Manowska.
Tydzień temu premierę miał pierwszy film z cyklu „e-Senior w internecie”. Władysław Balicki opowiedział w nim Marcie Manowskiej, jak – dzięki internetowi – udaje mu się utrzymywać kontakt z wieloma osobami na raz, często mieszkającymi tysiące kilometrów dalej.
Nadszedł czas nas na drugi odcinek. Tym razem Marta Manowską rozmawia z Wiesławą Judek, uczestniczką jednego z popularnych programów telewizyjnych. Pani Wiesia jest dobrze znana wśród seniorów… W rozmowie opowiedziała m.in. o tym, jakie seriale najchętniej ogląda w internecie, czego szuka w sieci, a nawet, jaki blog chciałaby założyć.
Rozdajemy laptopy
No dobrze, a jak już obejrzycie ten film to pewnie wielu seniorów powie: chętnie korzystałbym z tych internetów, ale nie mam na czym. I tutaj ponownie przychodzimy z pomocą. To z myślą o właśnie takich osobach ogłosiliśmy konkurs „e-Senior potrafi!”. Nagrody? Laptopy!
Jest jeden warunek: sam senior nie może wziąć udziału w konkursie. Chcemy zmobilizować tych trochę młodszych, aby się zaangażowali i pomogli. Oto szczegóły.
Jeśli chcecie wziąć udział w naszym konkursie, wejdźcie na stronę www.gov.pl/epolakpotrafi/konkurs i wypełnijcie prosty formularz. Napiszcie czego Wasz senior nauczył Was w życiu, a czego Wy chcecie nauczyć go w internecie. Dołączcie wspólne zdjęcie! 10 najciekawszych odpowiedzi nagrodzimy laptopami dla seniorów.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 19 października. Do dzieła!