Dziś Dzień Matematyki. To dobry moment, by zacząć swoją przygodę z programowaniem. Na naszym portalu koduj.gov.pl znajdziecie mnóstwo programistycznych aktywności dla całej rodziny. Koniecznie tam zaglądajcie (nie tylko dziś)! Programowanie to nauka, która rozwija wiele umiejętności, w tym matematyczne. To przede wszystkim jednak nauka logicznego myślenia. Dlatego od dawna zachęcamy: uczcie dzieci programowania.
Chętnie pomożemy! Na koduj.gov.pl mamy dla Was: zabawy, scenariusze lekcji, gry online, serie webinarów oraz bardzo dużo przydatnej wiedzy. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy!
Uczyć – bawiąc!
Naukę programowania można zacząć naprawdę wcześnie – kodowania uczy się dziś już nawet w przedszkolach!
– Programowanie to inwestycja w przyszłość dziecka, ale nie tylko w tę zawodową. Poznając świat kodowania uczymy się logicznego myślenia, pracy w grupie, rozwiązywania skomplikowanych problemów, a to kompetencje, które przydadzą się każdemu, niezależnie od tego jaką droga zawodową pójdzie – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Od lat zajęcia programowania cieszą się rosnącą popularnością. Nie wszędzie są jednak dostępne. Dlatego chcemy pomóc i pomagamy! Na koduj.gov.pl przygotowaliśmy wiele materiałów, które pomogą rodzicom i nauczycielom samodzielnie wprowadzić dziecko w fascynujący świat programowania, którego odkrywanie może stać się fascynującą przygodą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ucząc własne dziecko samemu można połknąć bakcyla.
W proponowanych przez nas aktywnościach pokazujemy, jak w ciekawy, angażujący i pobudzający do rozwoju sposób bawić i uczyć się z dzieckiem, by wspierać je w odkrywaniu świata programowania – i to nawet w… domu. Zabawy, które proponujemy to nie sposób na nudę. To forma nauki przez zabawę i kolejna atrakcyjna propozycja na spędzenie czasu z bliskimi.
Sprawdźcie, jak możecie bawić się i uczyć programowania z Waszymi dziećmi!
- Gry i zabawy dla dzieci i rodziców
- Zabawy w programowanie na macie
- Scenariusze lekcji
- Gry online
- Zabawy w programowanie offline
- Webinary
- Wideo o programowaniu
Pamiętaj, że najlepiej zachęcisz dziecko do programowania, jeśli proponowane działania potraktujecie jako dobrą zabawę. To dzięki takiej formie aktywności dziecko uczy się najwięcej. Bez przymusu, dobrowolnie, z przyjemnością.
Nasz Klub
Koduj.gov.pl to nie wszystko. Zapraszamy Was też do naszego klubu, czyli Klubu Młodego Programisty (KMP)!
Kluby Młodego Programisty to punkty warsztatowe z nauką programowania, które otworzyliśmy w 16 miastach w październiku 2018 r.
Stacjonarne zajęcia z kodowania od początku swojej działalności cieszyły się ogromną popularnością. Do czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w 16 Klubach Młodego Programisty odbyło się 2326 bezpłatnych warsztatów, w których wzięło udział ponad 23 tysiące uczestników.
W maju 2020 r., z uwagi na sytuację epidemiczną, stacjonarne zajęcia przenieśliśmy do sieci, tworząc nową edycję akcji – Klub Młodego Programisty online. Wtedy kolejny raz przekonaliśmy się, jaką siłę oddziaływania ma internet!
Wszystkie webinary, które odbyły się podczas organizowanych przez nas warsztatów online, możecie obejrzeć w dowolnym czasie w internecie:
- Klub Młodego Programisty online (edycja pierwsza) -> obejrzyj
- Jesień z Klubem Młodego Programisty online (edycja druga) -> obejrzyj
- CodeWeek z Klubem Młodego Programisty online -> obejrzyj
Kursy e-learningowe
- To nadal nie wszystko, co dla Was mamy! Przygotowaliśmy także dwa e-learningowe kursy dla różnych grup wiekowych. „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” – skierowany do młodszych dzieci (6–9 lat) i tych wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji spróbować swoich sił w kodowaniu
- „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” – na ten kurs zapraszamy przede wszystkim starszych uczniów szkół podstawowych (dzieci w wieku 9–12 lat) i tych, którzy czują, że w Scratchu Juniorze programować mogą nawet z zamkniętymi oczami
Każdy z nich to osiem spotkań, w trakcie których trenerzy KMP wyjaśnią Wam, jak przygotować pierwszy program lub grę zręcznościową. Na końcu czeka test, którego prawidłowe wypełnienie uprawnia do pobrania certyfikatu uczestnika.
Kursy dostępne są na Platformie OSE IT Szkoła. Znajdziecie tam też m.in. instrukcję, jak zarządzać grupami uczniów i monitorować ich postępy, a także przewodnik po kursie i słowniczek niezbędnych pojęć.
Kursy są całkowicie bezpłatne i mogą być realizowane zarówno indywidualnie przez dzieci w wieku 6–12 lat, jak i w szkole na zajęciach zintegrowanych (w klasach 1–3) lub na lekcjach informatyki (w klasach 4–6). To też świetny pomysł na naukę zdalną. Zapraszamy!