piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Zakończył się SECURE 2014 – XVIII Konferencja nt. bezpieczeństwa teleinformatycznego

    Zobacz również

    Rosyjskie i chińskie grupy hakerskie oraz cyberataki na Ukrainę – to niektóre z tematów zakończonej 23 października XVIII konferencji SECURE 2014 poświęconej bezpieczeństwu teleinformatycznemu. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. osoby reprezentujące amerykański Homeland Security, Krajowe Centrum Ochrony Informacji i Telekomunikacji Ukrainy oraz ekspert w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii jako broni przez Chińską Republikę Ludową.

    - Reklama -

    Konferencja zorganizowana została przez instytut badawczy NASK oraz działający w jego ramach zespół CERT Polska.

    Odbywająca w dniach 22-23 października w warszawskim Centrum Nauki Kopernik konferencja SECURE w całości poświęcona została bezpieczeństwu teleinformatycznemu. W tym roku szczególny nacisk położony zoostał na praktyczne rozwiązania techniczne, najnowsze trendy w zabezpieczeniach oraz istotne zagadnienia prawne. W programie przewidziane były m.in. szkolenia dotyczące złośliwych aplikacji w systemie Android oraz eksperckie warsztaty, mające na celu przybliżenie uczestnikom zasad działania najpopularniejszych typów złośliwego oprogramowania oraz metod ich analizy. Ponadto już drugi raz z rzędu zorganizowana została wystawa „SECURE Expo”, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszą ofertą rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa.

    Wśród prelegentów tegorocznej konferencji byli m.in. Mikko Hypponen – szef zespołu badawczego Laboratorium F-Secure, światowej sławy specjalista w zakresie bezpieczeństwa komputerów. W swojej ponad 20-letniej karierze zwalczał największe epidemie złośliwego oprogramowania w sieci, a jego wykłady TED poświęcone cyberbezpieczeństwu oglądały miliony osób i zostały przełożone na ponad 40 języków. Z prezentacją wystąpił także Nikolay Koval, starszy specjalista ds. bezpieczeństwa informacji w Krajowym Centrum Ochrony Informacji i Telekomunikacji Ukrainy oraz zastępca szefa tamtejszego CERT-u. Na co dzień zajmuje się on analizą stanu bezpieczeństwa informacji w „ukraińskim” Internecie i wspiera narodową infrastrukturę IT w odpieraniu cyberzagrożeń. Kolejnym gościem był ppłk William Hagestad II, doradzający międzynarodowym organizacjom wywiadowczym, wojskowym oraz przedsiębiorstwom w obszarze zarządzania IT oraz polityki bezpieczeństwa. Jest specjalistą w zakresie wykorzystywania komputerów, sieci oraz systemów informacyjnych jako broni przez Chińską Republikę Ludową. Swoją prezentację wygłosił także Brian Allen, pracownik federalny i menadżer programów w Homeland Security, gdzie zajmuje się m.in. przeprowadzeniem szkoleń dla agencji federalnych.

    Konferencja SECURE jest okazją, aby zadać istotne pytania na temat aktualnego stanu bezpieczeństwa teleinformatycznego. Biorąc pod uwagę ilość i charakter zagrożeń sieciowych oraz coraz bardziej wysublimowane metody, jakimi posługują się cyberprzestępcy, obawy o bezpieczeństwo sieciowe zarówno w skali państwowej, jak i globalnej wydają się jak najbardziej zasadne – powiedział Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska – Stąd już po raz osiemnasty w trakcie konferencji SECURE polscy i zagraniczni eksperci, administratorzy oraz praktycy zajmujący problematyką cyberbezpieczeństwa w sieci i walki z zagrożeniami, wspólnie zastanawiali się nad możliwymi kierunkami poprawy stanu bezpieczeństwa teleinformatycznego – podkreślił Piotr Kijewski.

    Patronat honorowy nad konferencją SECURE 2014 objęła Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Partnerem instytucjonalnym zostało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Srebrnym Partnerem Konferencji była firma Fortinet, a Partnerami – Akamai, BT, Check Point, HP, Intel, Passus i Qualys, natomiast Partnerem Gwiezdnym – Ectacom wraz z General Dynamics. Patronat medialny objęły redakcje: TVP Info, Niebezpiecznik.pl, Sekurak.pl, IT w Administracji, IT Professional i Zaufana Trzecia Strona. SECURE 2014 wspierała organizacja ISSA oraz Strategy Analytics.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Vectra wdraża przełomowe rozwiązanie GenAI w obsłudze klienta

    Vectra, jeden z czołowych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, wprowadza autorskie narzędzie wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję do pogłębionej analizy rozmów...