Zgodnie z najnowszym raportem ONZ, szeroka dostępność Internetu oraz telefonów komórkowych sprawia, że technologiczna przepaść pomiędzy bogatymi, a biednymi krajami powoli się zmniejsza.
Liczba użytkowników telefonów komórkowych w krajach rozwijających się w ciągu ostatnich 5 lat, uległa potrojeniu i ogółem stanowi obecnie połowę wszystkich posiadaczy komórek na świecie.
„Zwłaszcza w Afryce, gdzie liczba osób korzystających z telefonów komórkowych wzrosła najbardziej, jest dzięki temu szansa na poprawę sytuacji ekonomicznej ogółu społeczeństwa”, czytamy w raporcie.
Dla małych firm w biednych krajach, telefony komórkowe stanowią główny środek komunikacji, obniżając w ten sposób koszty oraz prędkość transakcji biznesowych.
Jeśli chodzi o dostępność Internetu, kraje rozwinięte mają wciąż ogromną przewagę. Jednak w 2002 roku bogate społeczeństwa posiadały 10 razy więcej internautów niż biedne, podczas gdy w 2006 roku tylko 6 razy. Tym niemniej, w tym samym okresie różnica w dostępie do szerokopasmowego Internetu powiększyła się.
Choć przepaść technologiczna między bogatą północą a biednym południem nie jest tak głęboka, jak jeszcze kilka lat temu, kraje bogate powinny działać na rzecz jej zmniejszenia, napisano w podsumowaniu raportu.