16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-31 lipca 2016 roku. Zostaną na nim pokazane 393 filmy (w tym 221 pełnometrażowych, wśród których 94 to polskie premiery), z ponad 50 krajów. Seanse będą się odbywały w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku, zaś wydarzenia specjalne w otwartym niedawno Narodowym Forum Muzyki. Po raz jedenasty gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław, po raz czternasty partnerem festiwalu
jest T-Mobile Polska S.A.
Tegoroczna edycja MFF T-Mobile Nowe Horyzonty jest szczególna, ponieważ odbywa się w roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury 2016, dzięki czemu festiwalowa oferta będzie bogatsza. Nie zmieniło się jedno – jak zawsze jest to święto filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina, miejsce prezentacji twórczości reżyserów działających na przekór modom, operujących własnym stylem i oryginalnym językiem. Będzie 5 konkursów, w tym najważniejsze z nich: Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty (10 filmów) oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce (14 filmów).
Festiwal otworzy 21 lipca (czwartek) polska premiera pokazywanej w canneńskim konkursie Juliety Pedro Almodóvara, w której hiszpański reżyser powraca do świata kobiet. Ta pełna intensywnych emocji i kolorów historia matki szukającej zaginionej córki jest adaptacją opowiadań kanadyjskiej noblistki Alice Munro.
Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film Komuna w reżyserii współtwórcy Dogmy 95’ Thomasa Vinterberga – dramat obyczajowy z nagrodzoną na Berlinale Trine Dyrholm, w którym reżyser dokonuje bolesnej wiwisekcji mitu demokratycznej wspólnoty.
W sekcjach Panorama, Panorama Gala i Ale kino+ pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in. tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes Ja, Daniel Blake Kena Loacha, zwycięzca z Locarno Teraz dobrze, wtedy źle Honga Sang-soo, czy zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Berlinale czyli Tomasz Wasilewski i jego Zjednoczone Stany Miłości. Będą głośne i docenione na tegorocznym MFF w Cannes filmy: Egzamin Cristiana Mungiu (nagroda za reżyserię), Klient Irańczyka Asgara Farhadiego (nagroda za scenariusz i dla najlepszego aktora), Toni Erdmann niemieckiej reżyserki Maren Ade (nagroda FIPRESCI), Sieranevada jednego z ojców rumuńskiej Nowej Fali – Cristiego Puiu, czy Służąca koreańskiego wirtuoza kina zemsty Parka Chan-wooka. Pokazane zostaną nowe dzieła uznanych reżyserów: Martwe wody Bruno Dumonta, Cmentarz wspaniałości Apichatponga Weerasethakula, Nieznajoma dziewczyna braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, czy Śmietanka towarzyska Woody’ego Allena.
W programie tegorocznego festiwalu będzie kontynuowany, stworzony w związku z Europejską Stolicą Kultury – Wrocław 2016, cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. Do Wrocławia przyjedzie dziewięciu wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner oraz Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Víctor Erice będą mieli retrospektywy. Twórcy poprowadzą mistrzowskie lekcje kina. Odbędzie się też przegląd Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, który pokaże dorobek filmowy kraju Basków, którego stolica San Sebastián jest drugą, obok Wrocławia, Europejską Stolicą Kultury.
Dzięki Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016 odbędą się dwa wydarzenia artystyczne łączące muzykę, sztuki wizualne i kino: opera Zagubiona autostrada na motywach filmu Davida Lyncha z librettem Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth w reżyserii Natalii Korczakowskiej i opera filmowa River of Fundament autorstwa jednego z najgłośniejszych współczesnych artystów amerykańskich Matthew Barneya. Świat teatru i kina połączy się w programie retrospektywy filmów Pippo Delbono – w Polsce znanego głównie jako czołowy twórca włoskiego teatru.